ویزای شینگن

آخرین مقالات
ویزای - شینگن

تیترهای مطالب این صفحه

ویزای شینگن

ویزای شینگن:در منطقه شینگن 26 کشور وجود دارد. همه این کشورها طی توافقی با هم تبدیل به یک کشور شده‌اند. این کشورها برای سفرهای توریستی بسیار مناسب هستند. برای آن نیاز به ویزای توریستی شینگن دارید. اگر به دنبال دریافت ویزای شینگن می‌باشید، باید مدارک خود را جمع‌آوری کنید و به سفارتی که می‌خواهید از آن ویزای شینگن را دریافت کنید، بروید و با دادن مصاحبه‌ای منتظر دریافت ویزای خود باشید.

ویزای شینگن چیست؟

اگر شما به دنبال مسافرت به منطقه شینگن می‌باشید، شما نیازمند ویزای شینگن برای ورود و تردد در این منطقه هستید. این ویزا کوتاه مدت است و 6 ماه اعتبار سفر به شما می‌دهد. با این ویزا می‌توانید 90 روز در بین کشورهای منطقه شینگن تردد کنید. ممکن است شما براساس یکی از هدف‌های زیر به دنبال دریافت ویزای شینگن باشید. مهم است که بدانید دقیقاً از سفر به شینگن چه هدفی را دنبال می‌کنید.

 1. ویزای توریستی و گردشگری
 2. ویزای تجاری
 3. ویزای ملاقات با دوستان و خانواده
 4. دریافت ویزا به دلایل درمانی
 5. ویزای مطالعه و تحقیق کوتاه مدت
 6. ویزا برای دیدارهای رسمی

ویزا برای شرکت در رویدادهای مختلف فرهنگی، علمی و ورزشی

راهنمای دریافت ویزای شینگن

منطقه شینگن

در سال 1985 توافق‌نامه‌ای به نام شینگن بین 26 کشور عضو اتحاده اروپا امضا شد. بر طبق این توافق‌نامه این کشورها با هم یک‌پارچه شدند. پیشروان این توافق‌نامه کشورهای آلمان و فرانسه می‌باشند. این توافق‌نامه به دنبال آسان شدن شرایط حمل و نقل در بین این کشورها است. این کشورها در طی پیمانی با هم متحد شده‌اند. کشورهای منطقه شینگن مرزهای داخلی خود را برای ورود و خروج همه افرادی که اقامت دائم یکی از این کشورها را دارند بدون نشان دادن ویزا باز گذاشته‌اند. به جای آن بر روی مرزهای خارج از این 26 کشور تمرکز کرده‌اند.

در واقع منطقه شینگن را می‌توان یک کشور متشکل از 26 استان فرض کرد. در این استان‌ها رفت و آمد برای افراد دارای اقامت دائم یا بومی آنجا آزاد است. اما افرادی که خارج از این مرزها هستند و می‌خواهند در بین کشورهای منطقه شینگن تردد کنند، نیاز به ویزای شینگن دارند.

امروزه بسیاری از افرادی که به دنبال تفریح و گردش در کشورها هستند و یا می‌خواهند مهاجرت کنند به دلیل شرایط منطقه شینگن این منطقه را برای مسافرت یا مهاجرت انتخاب می‌کنند و به دنبال ویزای شینگن می‌باشند.

ویزای شینگن

کشور‌های عضو ویزای شینگن

نام کشورهای منطقه شینگن به ترتیب در عکس زیر آماده است.

ویزای شینگن
ویزای شینگن

انواع ویزای شینگن را بهتر بشناسید

ویزای شینگن پنج نوع مختلف دارد. هرکدام شرایط و هزینه دریافت ویزایشان با دیگری متفاوت است. همچنین هر کدام برای استفاده خاصی می‌باشد.

ویزای شینگن

ویزای نوع A یا ویزای فرودگاهی

متقاضیان تبعه بعضی از کشورها از جمله ایران باید حتی در صورت داشتن توقفی کوتاه در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن این ویزا را دریافت کنند. این ویزا به شما اجازه توقف در یکی از فرودگاه‌های منطقه شینگن را می‌دهد. اگر شما ویزایی با اقامت کوتاه مدت در یکی از کشورهای منطقه شینگن را دارید نیازی به ویزای نوع A ندارید.

مدارک لازم برای ویزای نوع A

 1. مدارکی که اثبات کند شما قصد اقامت در منطقۀ شینگن را ندارید.
 2. مدارکی که مجوز سفر برای مقصد نهایی شما را اثبات کند.
 3. گذرنامۀ قبلی شما
 4. شناسنامه و کارت ملی

ویزای نوع B یا ویزای ترانزیت

همان‌طور که از اسمش پیداست این ویزا برای ترانزیت است. شما اگر ویزای غیر از ویزای شینگن دارید، با این ویزا می‌توانید به مدت پنج روز بین کشورهای منطقۀ شینگن جابه‌جا شوید. اجازۀ اقامت در این کشورها را ندارید. ولی اگر بخواهید در این کشورها توقفی بسیار کوتاه داشته باشید به بیمۀ شینگن نیاز دارید. این ویزای 5 روزه می‌تواند برای یک یا چند گذرنامه صادر شود.

ویزای نوع C یا ویزای توریستی

این نوع ویزا شینگن برای اقامت کوتاه مدت در یکی از کشورهای منطقه شینگن می‌باشد. با این ویزا بسته به تعداد دفعات ورودی که به شما اجازه داده شده است، می‌توانید در هر کشوری از منطقه شینگن که بخواهید، نهایتاً تا 90 روز اقامت داشته باشید.

ویزای نوع C یک بار ورود

پس از یک بار ورودتان به این کشورها قبل از خروج از منطقه شینگن حتی در صورت اعتبار ویزا، ویزای شما باطل می‌شود.

ویزای نوع C دو با ورود

پس از دو بار ورودتان به این کشورها قبل از خروج دوم از منطقه شینگن حتی در صورت اعتبار ویزا، ویزایتان باطل می‌گردد.

ویزای نوع C مولتیپل

در این نوع ویزا تعداد ورود شما به منطقه شینگن محدود نمی‌شود. ولی فقط به مدت 6 ماه پس از اولین ورودتان می‌توانید برای 90 روز در کشورهای این منطقه اقامت کنید. تعداد ورود و خروج شما مهم نیست. ولی به محض اولین ورودتان روز اول از 90 روز از اعتبارتان کم می‌شود. این دوره‌های اقامتی می‌تواند تا 5 سال ادامه داشته باشد. این ویزا را باید از سفارت کشوری که می‌خواهید بیشترین اقامت را در آن داشته باشید دریافت کنید. اگر هم به اندازه مساوی در کشورهای مختلف می‌خواهید بمانید، مثلاً بخواهید 10 روز در آلمان و 10 روز در فرانسه اقامت ‌کنید، باید از سفارت کشوری که اولین ورود را به آن خواهید داشت، ویزا را دریافت کنید.

ویزای شینگن

ویزای نوع C مولتیپل

در این نوع ویزا تعداد ورود شما به منطقه شینگن محدود نمی‌شود. ولی فقط به مدت 6 ماه پس از اولین ورودتان می‌توانید برای 90 روز در کشورهای این منطقه اقامت کنید. تعداد ورود و خروج شما مهم نیست. ولی به محض اولین ورودتان روز اول از 90 روز از اعتبارتان کم می‌شود

 این دوره‌های اقامتی می‌تواند تا 5 سال ادامه داشته باشد. این ویزا را باید از سفارت کشوری که می‌خواهید بیشترین اقامت را در آن داشته باشید دریافت کنید. اگر هم به اندازه مساوی در کشورهای مختلف می‌خواهید بمانید، مثلاً بخواهید 10 روز در آلمان و 10 روز در فرانسه اقامت ‌کنید، باید از سفارت کشوری که اولین ورود را به آن خواهید داشت، ویزا را دریافت کنید.

مدارک ویزا شینگن نوع C

 • یک قطعه عکس در اندازه عکس پاسپورتی با پس زمینه سفید که تازه گرفته شده باشد.
 • گذرنامه‌ای با حداقل 6 ماه اعتبار
 • رزرو بلیط برای رفت و برگشت به منطقه شینگن
 • بیمه مسافرتی برای منطقه شینگن پوشش دهنده حداقل هزینه 30000 یورو برای کل روزهای اقامت شما در این منطقه صادر می‌شود.

برای ویزای توریستی باید تمکن مالی خود را اثبات کنید و پرینتی از 6 ماه آخر گردش حساب خود ارائه دهید. ارائه مدارک شغلی نیز بسته به هدفی که از ویزا دارید در این نوع ویزا الزامی می‌باشد.

ویزای نوع D یا ویزای ملی

این نوع ویزا شینگن مخصوص افرادی است که قصد اقامت در یکی از کشورهای منطقه شینگن را دارند. ممکن است شما با اهدافی مثل تحصیل، کار یا درمان و دیگر اهداف بخواهید بیشتر از 90 روز در یکی از کشورها اقامت داشته باشید. این ویزا به ویزای ملی معروف است. برای افرادی که بخواهند در یک دوره زمانی مشخص و برای هدفی مشخص در کشورهای منطقه شینگن اقامت داشته باشند، صادر می‌شود.

شرایط دریافت ویزا شینگن نوع D

 • اگر متقاضی تحصیل در یکی از کشورها هستید باید مدارکی دال بر برنامه تحصیلی بیش از یک سال را به سفارت ارائه دهید.برای درمان‌های پزشکی طولانی مدت باید مدارکی ارائه دهید که نشان دهنده طولانی‌تر شدن درمان شما از مدت اقامت شما در نوع C باشد.
 • دانشجویانی که مدت ویزای تحصیلشان به پایان رسیده است، ولی همچنان تحصیل آنها ادامه دارد، می‌توانند برای این ویزا اقدام کنند.

مدارک لازم برای دریافت ویزای نوع D

 • فرم درخواست ویزای نوع D
 • شناسنامه و کارت ملی و کپی از آنها
 • گذرنامه با حداقل اعتبار 6 ماه و کپی از آن
 • سه قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید مناسب گذرنامه شینگن 3.5*4.5
 • مدارک شغلی
 • اثبات توانایی مالی
 • اسناد مربوط به املاک متقاضی

ویزای نوع LTV یا اعتباری ارضی محدود

این ویزا متقاضی را محدود به کشورهایی می‌کند که در ویزای او ثبت شده است و اجازه ورود به دیگر کشورهای منطقه شینگن را ندارد و حتی اجازه جابه‌جایی بین کشورهای این منطقه را هم ندارند. این ویزا برای افرادی که با اهداف بین المللی و یا افرادی که مدارک معتبری ندارند ولی به دنبال ویزا هستند، به صورت استثناء از قوانین حاکم بر اتحادیه اروپا صادر می‌گردد. نام دیگر آن اعتباری ارضی محدود می‌باشد.

مدارک ویزای شینگن

مدارک برای انواع ویزاهای مختلف شینگن متفاوت می‌باشد. بسته به نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید باید مدارک خود را برای ارائه به سفارت منتخبتان آماده کنید. ولی به طور کلی به مدارک زیر نیازمند هستید.

ویزای شینگن
 • شناسنامه و کارت ملی
 • دو عکس پاسپورتی با پس زمینه سفید با اندازه 3.5*4.5 که به تازگی گرفته شده باشد.
 • اثبات توانایی مالی
 • بلیط رفت و برگشت
 • فرم درخواست ویزای پرشده
 • مدارک شغلی
 • پرینت گردش حساب
 • رزرو هتل و تاییدیه آن
 • بیمه‌ای برای مسافرت‌های بین المللی
ویزای شینگن

قیمت ویزای شینگن

قیمت ویزای شینگن برای انواع مختلف ویزا متفاوت است و هزینه این ویزاها یکسان نیست.

 • هزینه درخواست ویزای نوع A برای پرداخت به سفارت کشوری که می‌خواهید در آن توقف کوتاهی داشته باشید، 74 دلار می‌باشد.
 • هزینه دریافت ویزای توریستی نوع C برای بزرگسالان 60 یورو می‌باشد و برای کودکان 6 ساله تا 12 ساله این هزینه 30 یورو حساب می‌شود و برای خردسالان زیر 6 سال رایگان است.
 • هزینه دریافت ویزای نوع D برای بزرگسالان 60 یورو می‌باشد و برای کودکان 6 ساله تا 12 ساله این هزینه 35 یورو حساب می‌شود و برای خردسالان زیر 6 سال رایگان است.
 • هزینه ویزای نوع LTV مثل ویزای نوع C یا همان ویزای توریستی است.

اخذ ویزای شینگن

برای اخذ ویزای شینگن ابتدا باید بدانید برای چه هدفی می‌خواهید مسافرت کنید؟ به چه مدت زمانی برای مسافرت خود نیاز دارید؟ در چه کشورهایی و برای چه مدتی می‌خواهید اقامت نمایید؟ برای جابه‌جایی نیاز به عبور از چه کشورهایی دارید؟ به چه نوع ویزای شینگنی نیاز دارید؟ در کل نیازمند برنامه دقیقی از سفر به منطقه شینگن هستید.

اگر برای خودتان سخت است که به این سوالات پاسخ دهید، بهتر است با مشاوران و متخصصان حوزه مهاجرت مشورت کنید و از آنها در این باره کمک بگیرید. بعد از آن مدارک خود را براساس هر نوع ویزایی که می‌خواهید بگیرید آماده کنید.

نحوه گرفتن ویزا شینگن

حالا با توجه به اینکه فرآیند دریافت ویزا شینگن زمان بر می‌باشد، حال باید اقدام به درخواست ویزا از سایت سفارت مربوطه نمایید. بعد از بررسی پرونده شما توسط کارشناس برای شما وقت مصاحبه‌ای ترتیب می‌دهند. بهترین زمان برای فرستادن درخواست 3 ماه قبل از رفتن به مسافرت است. دیرترین زمان برای ارائه مدارک هم 15 روز قبل از اقدام به سفر می‌باشد.

به موقع برای وقت مصاحبه در سفارت مقصد حاضر شوید. به سوالات صادقانه پاسخ دهید. پاسخ‌ها باید با فرم درخواستی شما مطابقت داشته باشد. در آخر شما باید هزینه اخذ ویزای شینگن را بپردازید. حال باید منتظر پاسخ سفارت بمانید. این زمان حدود 15 روز تا یک ماه طول می‌کشد.

سوالات مصاحبه ویزای شینگن

 1. شما مجرد هستید یا متاهل؟
 2. اگر متاهل هستید همسرتان چه شغلی دارد؟
 3. همسرتان چند ساله هستند؟
 4. چند سال از ازدواج شما می‌گذرد؟
 5. آیا همسرتان در سفر شما را همراهی می‌کنند؟
 6. آیا همراهی در سفر دارید؟
 7. چرا به این نوع ویزا نیاز دارید؟
 8. آیا من می‌توانم مدارک مالی شما را مشاهده و بررسی کنم؟
 9. آیا بیمه مسافرتی بین المللی برای شما صادر شده است؟
 10. آیا از کارتان برای سفر، نامه مرخصی گرفته‌اید؟
 11. شما چند فرزند دارید؟ هرکدام چند ساله هستند؟
 12. حقوق ماهیانه شما و یا حقوق بازنشستگی شما چقدر می‌باشد؟
 13. آیا شما خانواده و یا دوستانی دارید که در کشورهای منطقه شینگن زندگی می‌کنند؟
 14. آیا با افرادی که تا به حال اقدامات تروریستی انجام داده‌اند، ارتباط دارید؟
 15. آیا شما بلیط هواپیمای رفت و برگشت خود را تهیه نموده‌اید؟
 16. آیا تا کنون به کشورهای دیگر جهان سفر کرده‌اید؟
 17. شما چگونه به ما این اطمینان را می‌دهید که قبل از پایان ویزای خود به کشورتان برمی‌گردید؟
 18. چه مدتی می‌خواهید در منطقه شینگن اقامت کنید؟
 19. آیا اطلاعاتی از کشوری که می‌خواهید به آن مسافرت کنید دارید؟ چه اطلاعاتی دارید؟
 20. در طول سفر می‌خواهید در کجا اقامت کنید؟
 21. به دنبال مسافرت به چه کشورهایی در منطقه شینگن هستید؟
 22. اگر ویزای شما ریجکت شود، شما چه رویکردی را دنبال خواهید کرد؟
 23. دارایی‌های شما در ایران چقدر است؟
 24. حیطه فعالیت شغلی شما چیست؟

سوالات می‌تواند بسیار بیشتر از این باشد، شما باید خود را برای هر سوالی آماده کنید.

مزایای ویزای شینگن

مهم‌ترین مزیت ویزای شینگن این است که شما با دریافت ویزای یکی از کشورهای منطقه شینگن از نوع ویزای C و یا نوع D می‌توانید به 25 کشور دیگر هم سفر کنید. شما با این ویزا می‌توانید به همه مکان‌های تفریحی و گردشگری این 26 کشور سفر نمایید و از آن لذت ببرید. از طرفی مراحل دریافت ویزای شینگن می‌تواند بسیار کوتاه مدت و سریع باشد. از طرفی 17 سفارت‌ از این 26 کشور در ایران است و شما می‌توانید بدون مسافرت به کشور دیگری برای دریافت ویزای خود اقدام کنید.

ویزای شینگن در شرایط کرونا

در شرایط کرونا بسیاری از پروازها در جهان لغو شده است. پس کسانی که ویزا دارند ممکن است قبل از سفر پروازشان لغو شود. کسانی که هنوز ویزا نگرفته‌اند، در این شرایط دریافت ویزا بسیار کند می‌شود. احتمال دارد سفارت مدت زیادی دریافت ویزای شما را عقب بیندازد. به‌خصوص که شما باید برای دریافت ویزا حتماً بلیط رفت و برگشت خود را برای مدارک درخواست ویزا ارائه دهید.

ویزای شینگن

نکته آخر

ما پیشنهاد می‌کنیم اگر شما ‌می‌خواهید نوع ویزای خود را به درستی انتخاب کنید و همه مدارک را قبل از مصاحبه آماده نمایید و همچنین مصاحبه خود را به خوبی پشت سر بگذارید، قبل از اقدام جدی برای درخواست از مشاوران مهاجرت که تخصصشان کمک به مهاجران است، حتماً مشاوره بگیرید. بدون مشاوره گرفتن ممکن است وقت زیادی را صرف دریافت ویزا کنید، ولی در نهایت ویزای شما ریجکت شود و مدارکتان یا مصاحبه شما رد شود و در نهایت نتوانید ویزای شینگن را دریافت کنید. 

سوالات متداول ویزای شینگن

 1. ویزای توریستی و گردشگری
 2. ویزای تجاری
 3. ویزای ملاقات با دوستان و خانواده
 4. دریافت ویزا به دلایل درمانی
 5. ویزای مطالعه و تحقیق کوتاه مدت
 6. ویزا برای دیدارهای رسمی
 • شناسنامه و کارت ملی
 • دو عکس پاسپورتی با پس زمینۀ سفید با اندازۀ 3.5*4.5 که به تازگی گرفته شده باشد.
 • اثبات توانایی مالی
 • بلیط رفت و برگشت
 • فرم درخواست ویزای پرشده
 • مدارک شغلی
 • پرینت گردش حساب
 • رزرو هتل و تاییدیۀ آن

برای انواع مختلف ویزا متفاوت است و هزینۀ این ویزاها یکسان نیست.

 • هزینۀ درخواست ویزای نوع A برای پرداخت به سفارت کشوری که می‌خواهید در آن توقف کوتاهی داشته باشید، 74 دلار می‌باشد.
 • هزینۀ دریافت ویزای توریستی نوع C برای بزرگسالان 60 یورو می‌باشد و برای کودکان 6 ساله تا 12 ساله این هزینه 30 یورو حساب می‌شود و برای خردسالان زیر 6 سال رایگان است.
 • هزینۀ دریافت ویزای نوع D برای بزرگسالان 60 یورو می‌باشد و برای کودکان 6 ساله تا 12 ساله این هزینه 35 یورو حساب می‌شود و برای خردسالان زیر 6 سال رایگان است.
 • هزینۀ ویزای نوع LTV مثل ویزای نوع C یا همان ویزای توریستی است.

2 دیدگاه دربارهٔ «ویزای شینگن»

دیدگاهتان را بنویسید