مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه چیست

آخرین مقالات
مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه - نوباوران

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه موضوعی است که در طول این مقاله قرار است به آن بپردازیم. ترکیه یکی از کشور‌هایی است که به دلیل ویژگی‌هایی همچون همسایگی با ایران، فرهنگ مشابه با ایران و موارد دیگر، می‌تواند یکی از اولین مقصد‌های مهاجرتی برای ایرانیان به حساب بیاید. در ادامه این مطلب سعی کرده‌ایم تا در خصوص این موضوع توضیحات بیشتری را بدهیم و شما را هرچه بهتر و بیشتر با این مسأله آشنا سازیم. فراموش نکنید که مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه می‌تواند به شما یک چشم انداز بسیار مناسب پیش از هر گونه اقدام برای مهاجرت را بدهد.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه - نوباوران

مزایای زندگی در ترکیه

همان طور که گفته شد مزیت‌های زندگی در ترکیه می‌تواند شامل موارد زیادی شود. این مزیت‌ها را می‌توانیم در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار دهیم تا شما نیز با آن‌ها آشنا شوید.( برای مطالعه بیشتر درباره تحصیل در ایتالیا)

· امکان حمل و نقل شهری و بین شهری

اولین چیزی که قصد داریم بررسی کنیم مربوط به امکان حمل و نقل شهری و بین شهری می‌شود. در کشور ترکیه هزینه مربوط به سوخت خودرو‌ها بسیار بالا است و همین موضوع سبب می‌شود تا افراد زیادی نتوانند خودرو‌های شخصی داشته باشند. برای آن که بتوانید در طول روز از یک نقطه شهر به نقطه دیگر آن بروید، نیاز است که وسایل حمل و نقل عمومی را در دسترس داشته باشید. فراموش نکنید که این موضوع در بسیاری از شهر‌ها و کشور‌ها هنوز هم دیده نمی‌شود.

به طور مثال در شهر استانبول که وسعتی دو برابر وسعت تهران دارد، می‌توانید از انواع وسایل حمل و نقل عمومی همچون مونو ریل، ترولی، مترو، اتوبوس، کشتی، دوچرخه و تاکسی برای جابجایی استفاده کنید. استفاده کردن از این وسایل حمل و نقل عمومی هزینه‌ای بسیار پایین برای شما دارد و به همین دلیل نیز نیازی نیست تا نگران هزینه‌های حمل و نقل باشید.

· آب و هوا

مورد بعدی که جزء مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه طبقه‌بندی می‌شود مربوط به آب و هوایی است که ترکیه دارد. این کشور در همسایگی ایران بوده و از لحاظ شرایط جغرافیایی و اقلیمی در یک سطح است. به همین دلیل است که می‌توانیم بگوییم آب و هوای ترکیه نیز همچون ایران ۴ فصل بوده از این بابت جای نگرانی برای تغییر آب و هوایی پس از مهاجرت تحصیلی به ترکیه را نخواهید داشت.

· امکان دریافت اقامت دائم

معمولاً کشور‌های مختلف طی سال‌های گذشته به سادگی به کسی مجوز اقامت دائم و یا تابعیت را نمی‌دهند. همین موضوع سبب می‌شود تا افرادی که برای مهاجرت به یک کشور اروپایی، آمریکایی و یا حتی اسیایی اقدام می‌کنند، در نهایت نتوانند تا به آن چیزی که می‌خواهند برسند. این موضوع سبب می‌شود تا معمولاً افراد به دنبال کشوری باشند که در پایان امکان اقامت دائم را به آن‌ها بدهد.

در کشور ترکیه با توجه به شرایطی که دولت برای این موضوع در نظر گرفته است، می‌توانید انتظار اقامت تحصیلی به ترکیه دائم را نیز داشته باشید. صرفاً نباید این مسأله را فراموش کنید که اقامت دائم در این کشور نیازمند رعایت کردن برخی از قوانین خاص است و در صورتی که این قوانین را رعایت نکنید، احتمالاً دچار مشکل خواهید شد.

· هزینه‌های پایین زندگی

مورد بعدی که می‌توان آن را جزء مزایا و معایب زندگی در ترکیه در نظر گرفت، مربوط به هزینه‌های پایینی می‌شود که برای زندگی در این کشور قرار است پرداخت نمایید. همان طور که می‌دانید کشور‌های اروپایی دارای هزینه‌های بالایی در زندگی هستند و مالیات‌های سنگینی را نیز که معمولاً یک سوم درآمد می‌شود، برای شهروندان وضع کرده‌اند. این در حالی است که در کشور ترکیه میزان هزینه‌های زندگی به نسبت پایین است.

در صورتی که بخواهیم هزینه‌های زندگی روزمره در ترکیه را با ایران مقایسه کنیم، می‌توان گفت که این هزینه‌ها تا حدودی با یکدیگر برابری می‌کنند و همین موضوع می‌تواند سبب شود تا از این بابت دچار مشکلات زیادی نشوید. یک نکته مهم دیگر که لازم است در این حوزه بدانید در خصوص آن است که اگر شهر‌های توریستی ترکیه را برای زندگی انتخاب کنید، به احتمال بسیار زیاد هزینه‌های زندگی شما نیز بالاتر خواهد رفت و این موضوع می‌تواند در صورتی که از آن بی‌اطلاع باشید، شما را دلسرد کند.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه - نوباوران

·  امکان افتتاح حساب بین‌المللی

مورد بعدی که یکی از مهم‌ترین مزایا نیز محسوب می‌شود، در ارتباط با امکان افتتاح کردن حساب‌های بین‌المللی است. زمانی که یک حساب بین‌المللی را داشته باشید، می‌توانید از فروشگاه‌های مطرح دنیا خرید کنید، حساب‌های بین‌المللی داشته باشید و… این موضوع در حال حاضر برای ایرانیان ساکن ایران به دلیل وجود تحریم‌های مختلف، امکان‌پذیر نیست. اما زمانی که در کشور ترکیه زندگی کنید، متوجه می‌شوید که این موضوع برای شما امکان‌پذیر است و به همین دلیل است که بسیاری از تاجران و افرادی که نیاز به مبادلات مالی بین‌المللی دارند، سعی می‌کنند تا به ترکیه مهاجرت کنند.

·  شرایط تحصیلی مناسب

مورد بعدی در خصوص شرایط تحصیل در ایتالیا مناسب است. شرایط تحصیلی مناسبی که برای دانشجویان و دانش‌آموزان در کشور ترکیه فراهم است، می‌تواند افراد زیادی را به این سمت متمایل کند. به طور مثال عدم نیاز به دریافت ویزای دانشجویی، امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی ترکیه مختلف، هزینه‌های پایین‌تر زندگی دانشجویی در مقایسه با اروپا و آمریکا، امکان انجام کار دانشجویی و… از جمله آپشن‌هایی است که با دریافت ویزای تحصیلی ترکیه دانشجویی ترکیه می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.( برای مطالعه بیشتر درباره تحصیل در کانادا )

معایب زندگی در ترکیه

تا اینجا در خصوص نکات مثبتی که با زندگی در ترکیه می‌توانید به دست‌آورید، صحبت کردیم؛ اما آیا مهاجرت به ترکیه می‌تواند نکات منفی نیز داشته باشد؟ مسلماً زمانی که قرار است به یک کشور جدید مهاجرت به کانادا  کنید، در کنار تمام مزیت‌هایی که به دست می‌آورید، معایبی نیز وجود دارد که شامل حال شما می‌شود. این معایب را در ادامه مورد بررسی قرار داده‌ایم.

·  افراد متعصب

یکی از مواردی که در حوزه مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه می‌تواند مورد توجه قرار گیرد در خصوص رفتار‌های متعصابه برخی از افراد تندرو مذهبی است. ترکیه در حقیقت یک کشور آزاد است که افراد مسلمان، مسیحی و… در کنار یکدیگر به راحتی زندگی می‌کنند. این در حالی است که دین رسمی این کشور اسلام بوده و به همین دلیل نیز افراد تندرو مذهبی می‌توانند آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

برای افرادی که قصد مهاجرت به ترکیه و داشتن زندگی راحت‌تر در آن را دارند، این موضوع می‌تواند کمی آزاردهنده باشند. به همین خاطر است که نباید به هیچ وجه این مسأله را فراموش کنید.

·  فیلترینگ اینترنتی

وجود سانسور در رسانه‌های اجتماعی یکی از موضوعاتی است که می‌تواند برای تمامی افراد ناخوشایند باشد. در حال حاضر در بسیاری از کشور‌های جهان این موضوع وجود دارد و صرفاً شدت آن کمتر و بیشتر است. در کشور ترکیه نیز این مسأله دیده می‌شود که می‌تواند تا حد زیادی سبب بروز مشکلاتی شود. به همین دلیل است که اگر این موضوع برای شما اهمیت بسیار زیادی دارد، بهترین کار آن است که میزان فیلترینگ را به طور کامل بررسی کنید و سپس اقدام به مهاجرت نمایید.

·  هزینه‌های بالای بنزین

یکی دیگر از موارد مربوط به هزینه‌های زیاد بنزین می‌شود. همان طور که در بخش‌های قبلی نیز گفته شد، بنزین در کشور ترکیه بسیار گران است و به همین دلیل تمام افراد نمی‌توانند اتومبیل شخصی تهیه کنند. این موضوع برای کسانی که داخل شهر‌های بزرگ زندگی می‌کنند، مسأله زیاد مهمی نیست، اما برای افرادی که در حاشیه شهر‌ها و یا در شهر‌ها و روستا‌های کوچک‌تر زندگی می‌کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد، زیرا وسایل نقلیه عمومی دیگری که در دسترس آن‌ها قرار می‌گیرد، بسیار کمتر از وسایل نقلیه داخل شهر است.

·  میزان نرخ بیکاری

مورد بعدی در خصوص نرخ بیکاری است که در کشور ترکیه وجود دارد. مسلماً در هنگام بررسی مزایا و معایب ترکیه با این موضوع پیش از تمام موارد دیگر روبرو خواهید شد. پیدا کردن کار در ترکیه آسان نیست و نیاز به آن دارد که شرایط مشخصی را داشته باشید. بلد بودن زبان ترکی، داشتن دعوت نامه از کارفرمای ترک، داشتن مهارت‌های مورد نیاز و… همگی جزء مواردی هستند که می‌توانند بر روی شانس شما برای پیدا کردن کار در این کشور تأثیر بگذارند.

·  زبان ترکی

و مورد پایانی که می‌توانیم از آن به عنوان یکی از معضلات افراد در هنگام مهاجرت به این کشور نام ببریم، در خصوص یادگیری زبان ترکی است. زبان رسمی کشور ترکیه در حقیقت زبان ترکی است و این موضوع می‌تواند اهمیت زیادی برای کسانی که این زبان را بلد نیستند، داشته باشد. برای پیدا کردن کار، گذران زندگی روزمره و یا حتی تحصیل در روسیه برخی از دانشگاه‌های ترکیه لازم است تا زبان ترکی را بلد باشید.

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه - نوباوران

جمع‌بندی

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه را در طول این مقاله تا جایی که امکان داشت مورد بررسی قرار دادیم و سعی کردیم تا این موضوع را کاملاً بررسی کنیم. هر قدر بتوانید پیش از هر گونه اقداماتی همچون مهاجرت کردن، اطلاعات بیشتری را به دست‌آورید، به احتمال زیاد می‌توانید آگاهانه‌تر اقدام کنید و این مسأله می‌تواند در سرنوشت شما تأثیر زیادی داشته باشد. در صورتی که هنوز هم سؤالات بی‌جواب زیادی دارید، می‌توانید به مؤسسات مهاجرتی مختلف اما مطمئنی مراجعه کنید و پاسخ سؤالات خودتان را از کارشناسان بخش مهاجرت دریافت کنید.

سوالات متداول مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه چیست

اولین چیزی که قصد داریم بررسی کنیم مربوط به امکان حمل و نقل شهری و بین شهری می‌شود. در کشور ترکیه هزینه مربوط به سوخت خودرو‌ها بسیار بالا است و همین موضوع سبب می‌شود تا افراد زیادی نتوانند خودرو‌های شخصی داشته باشند. برای آن که بتوانید در طول روز از یک نقطه شهر به نقطه دیگر آن بروید، نیاز است که وسایل حمل و نقل عمومی را در دسترس داشته باشید. فراموش نکنید که این موضوع در بسیاری از شهر‌ها و کشور‌ها هنوز هم دیده نمی‌شود.

مورد بعدی در خصوص شرایط تحصیلی مناسب است. شرایط تحصیلی مناسبی که برای دانشجویان و دانش‌آموزان در کشور ترکیه فراهم است، می‌تواند افراد زیادی را به این سمت متمایل کند. به طور مثال عدم نیاز به دریافت ویزای دانشجویی، امکان استفاده از بورسیه‌های تحصیلی مختلف، هزینه‌های پایین‌تر زندگی دانشجویی در مقایسه با اروپا و آمریکا، امکان انجام کار دانشجویی و… از جمله آپشن‌هایی است که با دریافت ویزای دانشجویی ترکیه می‌توانید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

معمولاً کشور‌های مختلف طی سال‌های گذشته به سادگی به کسی مجوز اقامت دائم و یا تابعیت را نمی‌دهند. همین موضوع سبب می‌شود تا افرادی که برای مهاجرت به یک کشور اروپایی، آمریکایی و یا حتی اسیایی اقدام می‌کنند، در نهایت نتوانند تا به آن چیزی که می‌خواهند برسند. این موضوع سبب می‌شود تا معمولاً افراد به دنبال کشوری باشند که در پایان امکان اقامت دائم را به آن‌ها بدهد.

دیدگاهتان را بنویسید