ترکیه

آخرین مقالات
شرایط سنی بورس تحصیلی ترکیه
فهرست مطالب

مهاجرت برای تحصیل به دلیل شرایط خوب تحصیلی در کشورهای دیگر همیشه دغدغۀ دانشجویان بوده است. برای این منظور آنها همیشه به دنبال دانشگاهی با کیفیت آموزشی بالا و شرایط خوب برای پذیرش می‌باشند. سیستم آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه این هر دو ملاک را در خود دارد. از جمله شرایط ویژۀ این کشور برای ادامۀ تحصیل تنوع بورسیۀ آن و ویزای رایگان تحصیلی برای دانشجویان ایرانی است.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

امروزه به دلیل سخت شدن شرایط زندگی در ایران بسیاری از افراد تمایل به مهاجرت دارند. بسیاری از این افراد دانشجو هستند و برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند. مقصدهای مختلفی برای مهاجرت وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خودش را دارد.

در این بین ترکیه بخاطر موقعیت جغرافیایی خوب به یک مقصد مهاجرتی بسیار عالی برای ایرانیان تبدیل شده است. به همین دلیل بسیاری از ایرانیان برای ادامۀ تحصیل در ترکیه اقدام می‌کنند. بالا بودن کیفیت آموزشی در این کشورسبب شده تا آمار مهاجرت به این کشور رو به فزونی برود.

مهاجرت تحصیلی به ترکیه

ادامه تحصیل در ترکیه

از آنجا که نحوۀ ادامۀ تحصیل در این کشور بسیار شبیه به ایران می‌باشد، دانشجویان می‌توانند با آسودگی خاطر بیشتری اقدام به تحصیل در آن کنند. حتی نحوۀ ارتباط گیری دانشجویان با اساتید هم شبیه به شرایط ایران است. دانشجویان معمولاً برای ادامۀ تحصیل در رشته های علوم پزشکی، کشاورزی، گردشگری و گرایش های مختلف رشته های مهندسی دانشگاه‌های این کشور را انتخاب می‌کنند.(همچنین راجب تحصیل در کانادا بیشتر بخوانید )

شرایط تحصیل در ترکیه

ترکیه برای مقاطع مختلف شرایط تحصیلی مختلفی را در نظر گرفته است. در ادامه به تفصیل تحصیل در ترکیه می‌پردازیم.
کسانی که می‌خواهند در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های این کشور تحصیل کنند، نیاز به قبولی در آزمون ورودی ست SAT و یا یوس YOS و ارائۀ مدرک دیپلم و ریز نمراتشان به دانشگاه مدنظر خود را دارند. این دورۀ چهار ساله برای دانشجویان مسلط به زبان ترکی ارزان‌تر از دانشجویانی است که مایل هستند فقط به زبان انگلیسی آموزش ببینند. 

همچنین در این مقطع به دانشجویان اجازه ده تا سی ساعت کار پاره وقت در هفته داده می‌شود.

کیفیت تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های این کشور بسیار بالا و هم رتبۀ تحصیل در دانشگاه‌های دیگر اروپاست. این دورۀ دو ساله در صورت تسلط به زبان ترکی برای دانشجویان از تحصیل به زبان انگلیسی ارزان‌تر خواهد بود.
از گزینه‌های مهم برای مهاجرت دانشجویان ایرانی به این کشور تحصیل در مقطع دکتری می‌باشد. برای تحصیل در این مقطع لازم است نمرۀ آیلتس فرد 6.5 باشد که معادل نمرۀ 79 آزمون تافل است. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور باید دارای روزمه تحصیلی نسبتاً خوب و مقالات ISI باشند. این دوره هم 4 سال طول می‌کشد. البته دارا بودن مدرک تافل در دانشگاه‌های این کشور به نسبت آیلتس ارجحیت بیشتری دارد و آیلتس در بیشتر دانشگاه‌های آن مورد قبول نیست.
در کل برای ورود به 90 درصد دانشگاه‌ها لازم است افراد مسلط به زبان ترکی باشند. بسیاری از دانشگاه‌ها شرکت در آزمون زبان ترکی تومر و مدرک قبولی این آزمون را برای ثبت‌نام در دانشگاهشان الزامی می‌دانند.( برای مطالعه بیشتر تحصیل در ایتالیا )

تحصیل رایگان در ترکیه

شهریۀ دانشگاه‌ها اگر دولتی باشد بسیار ارزان‌تر از دانشگاه‌های خصوصی است. دانشجویان اگر در رشته‌های مرتبط با پزشکی قصد تحصیل را داشته باشند، هزینۀ تحصیل چه در دانشگا‌ه‌های دولتی و چه در خصوصی بالا می‌باشد.

ولی برای تحصیل در سایر رشته‌ها آنقدر هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ترکیه پایین است که می‌توان گفت به نوعی تحصیل رایگان محسوب می‌شود. همچنین با اقدام برای بورسیۀ تحصیلی از نظر هزینه، تحصیل برای دانشجو رایگان تمام می‌شود.( همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در روسیه )

میزان اعتبار دانشگاه‌های ترکیه

وزارت علوم در سال 2021، مدرک 30 دانشگاه ترکیه و همچنین وزارت بهداشت مدرک 15 دانشگاه آن را تأیید کرده‌اند. بهتر است قبل از اقدام به پذیرش، افراد لیست به‌روز شدۀ دانشگاه‌های مورد تایید را توسط وزارتخانه‌های کشور ایران را بررسی کنند.

تحصیل رایگان در ترکیه

شرایط پذیرش دانشجو در ترکیه

افراد بسته به اینکه در چه دانشگاهی و یا با استفاده از چه امکاناتی اقدام به پذیرش کنند باید شرایط خاصی را دارا باشند. شرایط پذیرش با بورسیه و بدون آن با هم متفاوت هستند و یا شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی با دانشگاه‌های خصوصی فرق دارد.

شرایط پذیرش دانشجو در ترکیه

ویزای تحصیلی ترکیه

یکی از دلایلی که سبب شده تا دانشجویان ایرانی بسیار زیادی سالانه به این کشور برای تحصیل بروند، عدم نیاز به ویزای تحصیلی در ترکیه است. دانشجویان علاقه‌مند به تحصیل در این کشور می‌توانند با دریافت پذیرش از دانشگاه مدنظرشان و اندکی هزینه برای تحصیلشان به این کشور سفر کنند.

شرایط بورسیه ترکیه

بورسیۀ تحصیلی این کشور بسیار وابسته به تلاش خود دانشجو است. او می‌بایست در دانشگاه‌های مورد تایید ترکیه در ایران رتبۀ اول تا سوم را کسب کند تا بتواند شامل بورسیۀ تحصیلی ترکیه شود. این بورسیه تخفیف شهریۀ 25 درصد تا 100 درصد را برای دانشجویان دارد. در زیر به شرایط اصلی برای بورسیۀ تحصیلی این کشور اشاره می‌شود.


1. روزمه تحصیلی عالی
2. آیلتس نمرۀ 6.5 به بالا
3. مقالات بین المللی ISI
4. معدل و ریز نمرات بالا
5. توصیه نامه از اساتید معتبر و شناخته شده

ویزای تحصیلی ترکیه

انواع بورسیه تحصیلی ترکیه

در ترکیه نه تنها کیفیت آموزش بالاست، بلکه این کشور شرایط تحصیلی خوبی را برای دانشجویان خارج از کشور فراهم کرده است. بورسیه تحصیلی ترکیه دارای انواع زیادی است.

1. بورسیۀ تورک بورسلاری
2. بورسیۀ دانشگاه فنی خاورمیانه
3. بورسیۀ دانشگاه سابانجی
4. بورسیۀ تحصیلی Tubitak
5. بورسیۀ تحصیلی اراسموس

از بین این‌ها بهترین بورسیه تحصیلی بورسیۀ تورک بورسلاری می‌باشد. این بورسیه خود دارای انواع مختلفی است و می‌تواند کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد. هزینه‌های این بورسیه توسط خود دولت ترکیه تأمین می‌شود. بورسیه تورک بورسلاری هر سه مقطع دانشگاهی را شامل می‌شود. زمان ثبت‌نام بورسیه ترکیه از 10 ژانویه الی 20 فوریه می‌باشد.

شرایط سنی بورسیه تحصیلی ترکیه

همیشه افراد با سنین کمتر شانس بیشتری برای دریافت پذیرش بورسیه تحصیلی ترکیه را داشته‌اند. بهتر است دانشجویان برای گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی سن زیر 22 سال، مقطع کارشناسی ارشد سن زیر 29 سال و مقطع دکتری سن زیر 33 سال داشته باشند. همچنین می‌توانند با داشتن روزمه تحصیلی بسیار عالی با شرایط سنی بالاتر هم برای ادامه تحصیل در ارشد و دکتری این کشور اقدام کنند.

شرایط سنی بورس تحصیلی ترکیه

شانس قبولی در بورسیه ترکیه

شانس قبولی دانشجو بورسیه ترکیه به همت و تلاش خود او وابسته است. برای دانشگاه‌های این کشور بسیار مهم است که دانشجوی خارجیشان سابقۀ تحصیلی درخشانی داشته باشد.

 در کنار آن هم دانشجو می‌بایست امتحان ورودی دانشگاه‌ها و آزمون‌های زبان خود را با موفقیت پشت سر بگذارد تا در این دانشگاه‌ها پذیرش شود

البته علاوه بر همۀ آنچه که تاکنون درباره بورسیه ترکیه گفته شد، لازم است بدانید که بعضی از دانشگاه‌های این کشور آزمون ورودی جداگانه‌ای دارند.

اگر در آزمون اصلی رد شدید، می‌توانید از آزمون اختصاصی خود دانشگاه‌ها اقدام کنید. همچنین با توجه به تنوع بورسیه‌ای فراوانی که دارد می‌توانید در صورت رد شدن در بورسیه ترکیه، برای بورسیۀ دیگری اقدام کنید.

اقامت تحصیلی در ترکیه

از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان برای تحصیل در خارج از کشور اقامت است. معمولاً به دلیل هزینه‌بر بودن آن به دنبال مکان‌های هستند که هم مکان خوبی برای اقامت باشند و هم از نظر قیمت ارزان‌تر پایشان تمام شود. در ترکیه دانشجویان می‌توانند خوابگاه‌های دولتی و غیر دولتی و یا خانه‌های اجاره‌ای را برای اقامت انتخاب کنند. از این بین خوابگاه‌های دولتی کم هزینه‌ترین مکان برای اقامت هستند.

سوالات متداول ترکیه

امروزه به دلیل سخت شدن شرایط زندگی در ایران بسیاری از افراد تمایل به مهاجرت دارند. بسیاری از این افراد دانشجو هستند و برای تحصیل به خارج از کشور مهاجرت می‌کنند. مقصدهای مختلفی برای مهاجرت وجود دارد که هر کدام مزایای خاص خودش را دارد. در این بین ترکیه بخاطر موقعیت جغرافیایی خوب به یک مقصد مهاجرتی بسیار عالی برای ایرانیان تبدیل شده است.

افراد بسته به اینکه در چه دانشگاهی و یا با استفاده از چه امکاناتی اقدام به پذیرش کنند باید شرایط خاصی را دارا باشند. شرایط پذیرش با بورسیه و بدون آن با هم متفاوت هستند و یا شرایط پذیرش در دانشگاه‌های دولتی با دانشگاه‌های خصوصی فرق دارد.

1. روزمه تحصیلی عالی
2. آیلتس نمرۀ 6.5 به بالا
3. مقالات بین المللی ISI
4. معدل و ریز نمرات بالا
5. توصیه نامه از اساتید معتبر و شناخته شده

2 دیدگاه دربارهٔ «ترکیه»

دیدگاهتان را بنویسید