تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

تیتر های مطالب این صفحه

امروزه افراد زیادی متقاضی تحصیل در کانادا هستند. دانشگاه‌های کانادا جزء برترین دانشگاه‌های جهان هستند و کیفیت آموزشی بالایی دارند. تحصیل در دانشگاه‌های این کشور مزیت‌های زیادی دارد. یکی از مزیت‌های آن بورسیه‌های بسیار خوبی است که به دانشجویان در مقطع دکترا اهدا می‌شود. همچنین امکان اقامت دائمی بعد از تحصیل برای دانشجویان فراهم است.

راهنمای تحصیل در کانادا

امروزه بسیاری از دانشجویان برای تحصیل در کانادا به این کشور مهاجرت می‌کنند. کانادا کشوری است که در همۀ مقاطع مهاجرت تحصیلی را می‌پذیرد. دانشگاه‌های این کشور جزء برترین دانشگاه‌های بین المللی می‌باشند. با تحصیل در این دانشگاه‌ها شما می‌توانید پیشرفت و آینده کاری خود را تضمین کنید.

مهاجرت و تحصیل در کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل:

 

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف امکان پذیر می‌باشد. برای همۀ مقطع‌های تحصیلی مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید اقدام به تحصیل کنید. تحصیل در مدارس کانادا به صورت شبانه روزی است.

مهاجرت و تحصیل در کانادا

برای تحصیل، هر فرد در این مقطع باید  هزینۀ سالانۀ 15 هزار تا 50 هزار دلار کانادا را پرداخت کند. از جمله مدارس خوب بین المللی کانادا می‌توان از مدارس بادول، پتیسن، کالج بریمار و کالج تامسون ریور نام برد. سالانه 130 هزار نفر تا 150 هزار نفر دانشگاه‌های این کشور را برای ادامۀ تحصیل انتخاب می‌کنند.

چرا باید برای ادامه تحصیل کانادا را انتخاب کنیم؟

به دلیل اینکه سطح تعدادی زیادی از دانشگاه‌های کانادا بسیار بالاست و آنها در لیست دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارند، بسیاری از متقاضیان مشتاق تحصیل در این کشور هستند. مدارک دانشگاه‌های این کشور در جهان دارای اعتبار زیادی است و هم‌تراز دانشگاه‌های ایالت متحده می‌باشد. به بعضی از مزایای تحصیل در کانادا در زیر اشاره کرده‌ایم.

 1. هزینۀ تحصیل ارزان‌تر دانشگاه‌های کانادا نسبت به دانشگاه‌های دیگر کشورهای انگلیسی زبان
 2. امکان گرفتن پذیرش از دانشگاه‌ها با هر مدرک تحصیلی برای دانشجویان
 3. ظرفیت مهاجرپذیری بالای آن
 4. امکان دادن ویزای همراه به دانشجویان متاهل
 5. امکان تحصیل رایگان برای فرزندان و کار تمام وقت برای همسران دانشجویان متاهل
 6. چند فرهنگ بودن کشور کانادا به خاطر ظرفیت بالای مهاجر پذیریش
 7. اجازۀ کار همزمان با تحصیل
 8. برخورداری از سیستم بهداشتی و درمانی خوب
 9. اجازۀ اقامت دائمی پس از تحصیل در کانادا
 10. وجود فرصت‌های شغلی بسیار بالا در کانادا
 11. پس از تحصیل در صورت پیدا کردن شغل ،امکان تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری

شرایط تحصیل در کانادا

برای تحصیل در کانادا فاکتورهای زیادی در پذیرش تحصیلی این دانشگاه‌ها تاثیرگذار است. مهم‌ترین آنها سن، نمرۀ مدرک زبان و تمکن مالی می‌باشد. سن شما برای دریافت ویزای تحصیلی اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها میزان زمانی است که از تحصیل شما می‌گذرد. هرچه این میزان کمتر باشد احتمال پذیرش شما بالاتر می‌رود. حداقل نمرۀ زبانی پذیرفته شده در اکثر دانشگاه‌ها، نمرۀ آیلتس 6 می‌باشد.

اگر نیم نمره یا یک نمره با این سطح اختلاف داشته باشید، می‌توانید برای پذیرش اقدام کنید. ولی لازم است اول در کانادا قبل از ورود به دانشگاه در دورۀ زبان انگلیسی پذیرش بگیرید. بعد از اینکه به سطح مطلوبی رسیدید می‌توانید وارد دانشگاه شوید. علاوه بر اینها تمکن مالی که شامل هزینۀ زندگی در کانادا و هزینۀ تحصیل است، را باید داشته باشید. 

هزینۀ ماهانۀ زندگی در کانادا 10 تا 12 هزار دلار است. البته این هزینه به کوچکی و بزرگی شهر، به کوچکی و بزرگی محل سکونتتان و پارامترهای دیگر بستگی دارد.

مهاجرت و تحصیل در کانادا

 هزینۀ تحصیل بسته به دانشگاهی که از آن پذیرش گرفته‌اید، متفاوت است. به طور میانگین بین 15 تا 30 هزار دلار می‌باشد. شرایط تحصیلی بر اساس مقطع به شرح ذیل است.

مقطع کارشناسی: برای تحصیل در کانادا در این مقطع متقاضیان نیاز به آخرین مدرک تحصیلی و ترجمۀ آن، مدرک زبان آیلتس، پاسپورت دارای اعتبار و فرم درخواست پذیرش از دانشگاه دارند. در کنار این مدارک ممکن است هر دانشگاهی مدارک متفاوت دیگری هم از شما بخواهد. لازم است براساس دانشگاه مد نظر خود، آنها را آماده کنید. شهرهای مورد علاقۀ بسیاری از دانشجویان شهر مونترال، تورنتو، ونکوور، برنابی می‌باشد. حداکثر سن مدنظر برای پذیرش در این مقطع 23 سال است. نمرۀ آیلتس 6 به بالا هم برای پذیرش نیاز دارید. 

مقطع کارشناسی ارشد: به طور معمول این مقطع بین یک تا دو سال در دانشگاه‌های کانادا طول می‌کشد. مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای کارشناسی ارشد مدرک مقطع کارشناسی، فرم درخواست پذیرشی که تکمیل شده، رزومه، دو توصیه نامه، اثبات تمکن مالی و بیانیۀ هدف از تحصیل می‌باشد. همۀ مدارک به زبان فرانسوی یا انگلیسی باید به همراه اصلشان برای دانشگاه ارسال شود. بهترین دانشگاه‌های انتخابی متقاضیان در این مقطع دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه رویال رودز می‌باشد. در این مقطع حداکثر سن 32 سال است.

مقطع دکترا: در این مقطع شما با تحصیل در کانادا می‌توانید در کنار متخصصان با تجربه در حیطۀ رشتۀ تحصیلی خود کار کنید و از امکانات پیشرفتۀ آنجا برخوردار گردید. زبان مورد نیاز شما در این مقطع می‌تواند فرانسوی یا انگلیسی باشد. طول این مقطع تحصیلی 3 تا 6 سال است. اساس تحصیل در دکترا بر مبنای تحقیقات می‌باشد. بنابراین شما به یک استاد راهنما یا سوپروایزر نیازمند هستید تا با نظارت او، تحقیقات خود را پیش ببرید. مدارک مورد نیاز برای پذیرش در این مقطع مدرک کارشناسی ارشد، ریز نمرات مقطع تحصیلی ارشد، مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی، پروپوزال تحقیقاتی، دو توصیه نامه و مدرک GRE و GMAT می‌باشد. همچنین در این مقطع دانشگاه برای متقاضیان مصاحبه‌ای را ترتیب می‌دهد تا توانایی آنها را بهتر بسنجد. تحصیل در دکترا همراه با بورسیه و یا فول فاند است. کسانی که شامل فول فاند می‌شوند، هزینۀ تحصیل و زندگی برای آنها رایگان می‌گردد. نمرۀ آیلتس مورد نظر در این مقطع 7 به بالا می‌باشد.

بورسیۀ تحصیلی کانادا

بورسیه‌های تحصیلی فراوانی برای متقاضیان تحصیل در کانادا وجود دارد تا شرایط تحصیلی مناسبی را برای آنها فراهم کند. سازمان امور جهانی در کانادا این بورسیه‌ها را به متقاضیان اهدا می‌کند. بورسیۀ تحصیلی کانادا فقط به متقاضیان مقطع دکترا اختصاص دارد. 

تحصیل در کانادا

امکان استفاده از بعضی از این بورسیه‌ها برای متقاضیان مقطع کارشناسی خیلی به ندرت و در شرایط استثنائی وجود دارد و برای متقاضیان کارشناسی ارشد تا حدی امکان استفاده از آن فراهم است. انواع بورسیه به شرح ذیل می‌باشد.

1) کمک هزینۀ تحصیلی جوایز الماس ملکه الیزابت دوم
2) جوایز دکترای پژوهشی IDRC
3) بورس تحصیلی دکترای ترودو
4) بورس تحصیلی وینچ کانادا
5) بورس تحصیلی از دانشگاه

شرایط بورسیۀ تحصیلی کانادا

برای اقدام به تحصیل در کانادا از طریق بورسیه شرایط خاصی وجود دارد. شرایط به شرح ذیل است:

1) شما باید دانشجوی پذیرفته شده در یکی از دانشگاه‌های کانادا باشید.
2) برای تمام مقاطع تحصیلی معدل باید 17 و بالاتر از آن باشد. البته اگر رزومۀ قوی داشته باشید، با معدل پایین‌تر هم می‌توانید بورسیه را دریافت کنید.)
3) نمرۀ آیلتس شما حداقل 6.5 یا معادل آن باید باشد.
4) نیاز به مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی دارید.

تحصیل در کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی برای مقاطع مختلف متفاوت است. مثلاً والدین برای فرزندان زیر 17 سال خود می‌توانند ویزای گاردین کانادا را بگیرند. با این ویزا خودشان به عنوان سرپرست او می‌توانند در کانادا حضور پیدا کنند. اگر والدین نخواهند همراه فرزند خود در کانادا باشند باید برای ویزای کاستودین اقدام کنند. مراحل کلی اخذ ویزای مهاجرت به کانادا به شرح ذیل است.
1) مراجعه به سایت اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا
2) ساخت پروفایل شخصی در این سایت
3) ارائه کردن مدارک و انگشت نگاری آنها
4) ارسال پاسپورت به سفارت کانادا از طریق یکی از کشورهای مجاور
مراحل اصلی اخذ ویزای تحصیلی در کانادا به شرح ذیل است.
1) دریافت نامۀ پذیرش از دانشگاه مدنظرتان
2) پرکردن فرم‌های مربوط به اخذ ویزای تحصیلی
3) دریافت تاییدیه از طرف وب سایت به وسیلۀ ارسال کد برای شما
4) بارگذاری مدارک مورد نیاز در سایت
5) پرداخت هزینۀ اخذ ویزا

اقامت پس از تحصیل در کانادا

براساس آمار حداقل نیمی از دانشجویان بین المللی پس از پایان تحصیل در کانادا ماندگار می‌شوند و اقامت دائم را می‌گیرند. اما برای گرفتن اقامت دائم دو مسیر کلی وجود دارد.

 مسیر اخذ اقامت دائم در برنامه‌های فدرال:

ادارۀ مهاجرت کانادا به صورت زیرگروه‌های اکسپرس انتری مهاجرین را انتخاب می‌کند. اکسپرس انتری براساس سیستم امتیاز بندی CSR مهاجران را در چهار دسته تقسیم بندی و پذیرش می‌کند.

فارغ التحصیلان بین المللی در کانادا در دستۀ تجربۀ کانادایی امتیاز کسب می‌کنند. در صورت بالا بودن امتیازهایشان نسبت به سایر فارغ التحصیلان اقامت دائم را می‌گیرند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا

مسیر اخذ اقامت دائم در برنامه‌های استانی:

قوانین این اقامت بسته به استان‌های مختلف متفاوت است. در بعضی از استان‌ها شما به راحتی می‌توانید اقامت دائم را بگیرید. فارغ التحصیلان می‌توانند در هر استانی که تحصیلشان را به پایان رسانده‌اند، اقدام به مهاجرت دائم کنند. این کار برای آنها 600 امتیاز در برنامۀ اکسپرس انتری به دنبال دارد و سبب گارانتی شدن اقامت دائم آنها می‌شود. البته برای دانشجویان متاهل به محض ورود به استان محل تحصیل و پیدا شدن کار تمام وقت برای همسر آنها امکان اقامت دائم برایشان فراهم است.یکی از بهترین استان‌ها برای اقدام به اقامت دائم برای فارغ التحصیلان استان کبک می‌باشد. این استان معمولاً جدای از قوانین کلی کانادا قوانین خود را برای اقامت دارد. فارغ التحصیلان این استان می‌توانند از طریق تجربۀ کبکی و یا نیروی کار ماهر برای اقامت دائمی خود اقدام کنند.

کلام آخر

در کل برای اقدام به تحصیل در کانادا در همۀ مراحل شما نیاز به مشاوران متخصص و با تجربه در حوزۀ مهاجرت دارید. قبل از هر اقدامی ابتدا از مشاوران این حوزه مشاوره بگیرید تا آنها بهترین راه را طبق رشتۀ انتخابی مدنظرتان برای مهاجرت، به شما پیشنهاد دهند. 

سوالات متداول تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف امکان پذیر می‌باشد. برای همۀ مقطع‌های تحصیلی مدارس، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می‌توانید اقدام به تحصیل کنید. تحصیل در مدارس کانادا به صورت شبانه روزی است. برای تحصیل، هر فرد در این مقطع باید  هزینۀ سالانۀ 15 هزار تا 50 هزار دلار کانادا را پرداخت کند

برای تحصیل در کانادا فاکتورهای زیادی در پذیرش تحصیلی این دانشگاه‌ها تاثیرگذار است. مهم‌ترین آنها سن، نمرۀ مدرک زبان و تمکن مالی می‌باشد. سن شما برای دریافت ویزای تحصیلی اهمیت بسیار زیادی دارد. یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها میزان زمانی است که از تحصیل شما می‌گذرد. هرچه این میزان کمتر باشد احتمال پذیرش شما بالاتر می‌رود. حداقل نمرۀ زبانی پذیرفته شده در اکثر دانشگاه‌ها، نمرۀ آیلتس 6 می‌باشد. اگر نیم نمره یا یک نمره با این سطح اختلاف داشته باشید، می‌توانید برای پذیرش اقدام کنید

برای اقدام به تحصیل در کانادا از طریق بورسیه شرایط خاصی وجود دارد. شرایط به شرح ذیل است.

1)     شما باید دانشجوی پذیرفته شده در یکی از دانشگاه‌های کانادا باشید.

2)     برای تمام مقاطع تحصیلی معدل باید 17 و بالاتر از آن باشد. البته اگر رزومۀ قوی داشته باشید، با معدل پایین‌تر هم می‌توانید بورسیه را دریافت کنید.)

3)     نمرۀ آیلتس شما حداقل 6.5 یا معادل آن باید باشد.

4)     نیاز به مقالات چاپ شده در ژورنال‌های معتبر داخلی و خارجی دارید.

دیدگاهتان را بنویسید