تحصیل در روسیه

تحصیل در روسیه

تیترهای مطالب این صفحه

همه سال‌ها دانشجویان بسیاری برای تحصیل در روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند. دانشگاه‌ها شرایط بسیار راحتی را برای اخذ ویزا و پذیرش و دریافت هزینه در مقاطع تحصیلی مختلف فراهم می‌کنند. دانشگاه‌های رشتۀ پزشکی در روسیه جزء سرآمدترین دانشگاه‌های جهان در این رشته هستند.

راهنمای تحصیل در روسیه

روسیه از بزرگ‌ترین کشور‌های جهان است. این کشور به دلیل وسعتش 9 منطقۀ زمانی مختلف را در بر می‌گیرد. روسیه کشوری فرهیخته محسوب می‌شود. روس‌ها بیشینۀ آموزشی بسیار قوی دارند. روسیه به نسبت دیگر کشورهای جهان از جمله آمریکا دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده می‌باشد و بیشتر مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند. دانشگاه‌های روسیه جزء دانشگاه‌های برتر جهان به حساب می‌آیند. بخاطر همین هر ساله دانشجویان بسیاری به قصد تحصیل در روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند.

تحصیل در روسیه

مهاجرت تحصیلی به روسیه

روسیه همه ساله پذیرای دانشجویان بسیاری از 170 کشور جهان است. بیش از 300 هزار نفر از سراسر جهان به تحصیل در روسیه مشغول هستند. این کشور به دلایل مختلفی مورد استقبال دانشجویان سراسر دنیا می‌باشد. یکی از دلایل آن شرایط تحصیلی نسبتاً خوب فراهم شده توسط دولت روسیه برای دانشجویان است. رشته‌های مورد استقبال دانشجویان بین المللی در کشور روسیه بیشتر در زمینۀ پزشکی، علوم انسانی و مهندسی می‌باشد. دانشجویان ایرانی نیز تمایل زیادی دارند که برای مهاجرت تحصیلی به روسیه اقدام کنند.

چرا تحصیل در روسیه:

دانشگاه‌های روسیه در آموزش کیفیت بسیار بالایی دارند و هم رتبۀ دانشگاه‌های برتر جهان هستند. تعدادی از دانشگاه‌های روسیه مورد تایید ایران می‌باشد. همچنین روسیه امکانات فراوانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

در این کشور آزمون‌های زمان‌بر و بسیار دشوار ورودی دانشگاه‌ها برگزار نمی‌شود و دانشجویان می‌توانند به راحتی مشغول به تحصیل در روسیه شوند.

تحصیل در روسیه

 دانشجویان هزینۀ بسیار کمتری به نسبت دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی برای تحصیل پرداخت می‌کنند. از طرفی دریافت ویزا این کشور برای ایرانیان بسیار آسان و سریع می‌باشد. دانشجویان می‌توانند در حین تحصیل، مشغول به کار شوند و بسیار راحت می‌توانند در روسیه اقامت بگیرند.

مزایای تحصیل در روسیه

تا اینجا به بخشی از مزیت‌های تحصیل در روسیه به اختصار اشاره‌ای شد. در ادامه به مزیت‌های گوناگون آن به تفصیل خواهیم پرداخت.

تحصیل در روسیه

1.دانشگاه‌های علمی قوی به خصوص در حوزۀ پزشکی در روسیه:

روسیه مشهورترین دانشگاه‌ها را در رشتۀ پزشکی دارد. در این رشته جزء برترین کشورها می‌باشد. روسیه در رشتۀ پزشکی مجهز به بهترین امکانات و پیشرفته‌ترین آنهاست. همچنین از نظر ریاضی، فیزیک و رشته‌های علوم طبیعی جزء برترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. این موضوع باعث بالاتر رفتن جایگاه دانشگاه‌های روسی در رده بندی جهانی شده است.

2. وجود طیف گسترده‌ای از دانشگاه‌ها و دوره‌های مطالعاتی:

روسیه دارای 766 دانشگاه، 657 رشته در دورۀ کارشناسی تا دکترا دارد. دانشگاه‌ها همچنین دورۀ آمادگی برای دوره‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد و دوره‌های تخصصی را دارند. دوره‌های آموزش زبان روسی و دوره‌های آموزش پیشرفته مهارتی و حرفه‌ای هم در روسیه برگزار می‌شود.

3.فرصت یادگیری زبان روسی:

افراد بسیاری در جهان از زبان روسی برای ارتباطات خود بهره می‌برند. این تعداد به 260 میلیون نفر در جهان می‌رسد. افرادی که در حال یادگیری این زبان هستند در دنیا 10.5 میلیون می‌باشد. دانشگاه‌های روسیه دروه‌های مختلفی برای آموزش زبان روسی برگزار می‌کنند. برای دانشجویان بین المللی هم این امکان فراهم است که با استفاده از دوره‌های بلند مدت زبان روسی این زبان را فرا بگیرند. دانشجویانی که تحت پوشش دولت در دانشگاه‌های روسیه ثبت نام کرده‌اند، این دوره برای آنها رایگان است. این دورۀ بلند مدت یک ساله را پادفک می‌نامند.

4.امکان دریافت دو مدرک دانشگاهی در دانشگاه‌های روسیه:

توافق نامه‌ای بین روسیه و بیش از 60 کشور دیگر در سال 2013 انجام شده است. براساس آن مدرک تحصیلی دانشگاه‌های روسیه در بیشتر کشورها مورد تایید دانشگاه‌های آنها می‌باشد. بسیاری از دانشگاه‌های روسیه با دانشگاه‌های دیگر در جهان در حال اجرای برنامۀ مشترک هستند. در نتیجه می‌توانند به دانشجویان خود دو مدرک دانشگاهی عطا کنند. با تحصیل در روسیه یک مدرک روسی و یک مدرک از دانشگاه‌های اروپایی می‌توانید بگیرید.

5.پردیس‌ها و خوابگاه‌های با امکانات فراوان و به روز:

امکاناتی که روسیه برای تحصیل دانشجویان بین المللی فراهم کرده است، با امکانات بسیاری از دانشگاه‌های اروپایی برابری می‌کند. در روسیه آزمایشگاه‌های بسیار مجهز، مراکز علمی و مطالعاتی بر حسب نیاز دانشجویان تأمین شده است. از طرفی دارای خوابگاه‌هایی با امکانات فراوان و هزینۀ کم برای اقامت در خوابگا‌‌ه‌ها می‌باشد.

6.امکان سازگاری راحت دانشجویان با کشور روسیه

چون روسیه کشوری چند ملیتی است، دانشجویان بین المللی می‌توانند به راحتی خود را با آن وفق دهند. در این کشور 200 گروه قومی مختلف زندگی می‌کنند. قانون اساسی روسیه آزادی عقاید را پذیرفته است و ادیان مختلف در کنار هم در این سرزمین زندگی می‌کنند.

هزینه تحصیل در روسیه

هزینۀ تحصیل در روسیه بسیار کمتر از هزینه تحصیل در اروپا و آمریکا است. از طرفی هم دانشگاه‌های روسی رقیب دانشگاه‌های این کشورها از نظر آموزش و امکانات هستند. شهریۀ دانشگاه‌های روسیه بستگی به برنامۀ درسی خاص هر رشته، مدت زمان تحصیل در آن رشته و دانشگاه محل تحصیل خود دانشجو دارد.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های دولتی برای مقطع کارشناسی 1475 تا 10600 یورو در سال، برای کارشناسی ارشد 1770 تا 5540 یورو در سال، در دکترا این هزینه به 950 تا 5000 یورو در سال می‌رسد. این هزینه برای دوره‌های تخصصی پنج سالۀ پزشکی به 1475 تا 7600 یورو در سال می‌باشد.

هزینۀ دانشگاه‌های خصوصی به نسبت دولتی بیشتر است. مقرون و به صرفه‌ترین دانشگاه‌های روسیه دانشگاه الکتروتکنیک سنت پترزبورگ، دانشگاه پلی تکنیک تومسک و دانشگاه دولتی ورونژ هستند.

Study in Russia (3)

 همچنین هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌هایی که رتبۀ برتر دانشگاهی دارند، بین 1900 یورو تا 5670 یورو می‌باشد. البته موسسۀ فیزیک و فناوری مسکو برای دانشجویانی که معیارهای این دانشگاه را دارند، قانون معافیت از پرداخت شهریه را قرار داده است.
هزینۀ زندگی در روسیه حدوداً به ماهی 400 دلار در ماه می‌رسد. این مقدار حدود 5 تا 7 برابر ارزان‌تر از زندگی در اروپا می‌باشد. هزینۀ اقامت هم بسیار متفاوت است. بستگی به محل زندگی و نحوۀ زندگی شما دارد. ولی حدود 35000 روبل معادل 450 دلار می‌تواند باشد.

شرایط تحصیل در روسیه

در زیر به تفکیک به برخی شرایط لازم برای هر مقطع می‌پردازیم.
برای تحصیل در مقطع کارشناسی بیشتر دانشگاه‌ها به زبان روسی در این مقطع تدریس می‌کنند. ولی آموزش‌های دیگری هست که به زبان انگلیسی می‌باشد. برای آنها نیاز به نمرۀ آیلتس 6 دارید. به مدرک دیپلم و ترجمۀ مدرک دیپلم برای پذیرش گرفتن از دانشگاه‌ها نیازمند هستید. این دوره 4 سال طول می‌کشد. در طول تحصیل شما می‌توانید به کار هم مشغول شوید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بیشتر رشته‌ها و آموزش‌ها به زبان انگلیسی است. این دوره دوساله می‌باشد. دانشجویان در این دوره برای کارهای تحقیقاتی آموزش می‌بینند. مدارک مورد نیاز برای این دوره مدرک اصلی کارشناسی و ترجمۀ آن، مدرک آزمون آیلتس با حداقل نمرۀ 6 می‌باشد.در مقطع دکترا در کشور روسیه امکانات فراوانی برای تحقیقات دانشجویی فراهم شده است. متقاضیان تحصیل در روسیه در این مقطع نیاز به ارائۀ روزمۀ علمی پژوهشی قوی دارند. حداقل نمرۀ آیلتس پذیرفته شده در این مقطع هم 6.5 می‌باشد.

تحصیل در روسیه

مدارک لازم برای تحصیل در روسیه:

مدارک مورد نیاز ممکن است بسته به دانشگاه و مقطع تحصیلی شما متفاوت باشد. برای اطلاعات دقیق با دانشگاهی که انتخاب کرده‌اید، تماس بگیرید. در کل شما برای تحصیل در روسیه به پنج مدرک تحصیلی نیاز دارید. مدرک اول یک فرم درخواست است که در وب سایت همۀ دانشگاه‌ها موجود می‌باشد. مدرک دوم کپی گذرنامۀ شماست. سومی آخرین مدرک تحصیلی شما می‌باشد. به عنوان مثال، اگر در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام می‌کنید، به مدرک کارشناسی نیاز دارید. ریز نمرات آخرین مقطع تحصیلی در کنار مدرک تحصیلی خود را نیز باید ارائه دهید. متقاضی همچنین نیاز به دو گواهی پزشکی دارد که مشخص کند هیچ بیماری یا منعی برای آموزش و مطالعه و همچنین عفونت HIV ندارد. عکس هم در صورت نیاز باید ارائه دهند. تمامی مدارک باید به زبان روسی ترجمه شوند.

تحصیل پزشکی در روسیه

مدت تحصیل در رشته‌های پزشکی و داروسازی در روسیه شش سال طول می‌کشد. این مدت برای رشته‌های دندان‌ پزشکی و داروسازی به مدت پنج سال و پرستاری چهار سال است. در روسیه، برای تبدیل شدن به یک پزشک عمومی شما باید دورۀ تحصیلات پایه در این رشته را تکمیل کنید و مدرک پزشکی عمومی را دریافت کنید. برای تسلط بر یک تخصص خاص، مثلاً چشم پزشکی، باید یک دوره کارآموزی و رزیدنتی را نیز به پایان برسانید.

بسته به تخصصتان ممکن است 2 تا 4 سال طول بکشد. برای مثال، جراح شدن 8 تا 9 سال طول می‌کشد. فارغ التحصیلان بین المللی دانشگاه‌های روسیه برای ادامۀ شغلشان در کشور خودشان باید از طریق نوستریفیکیشن اقدام کنند.

پس از تکمیل برنامۀ پایه، دانشجویان لازم است چندین مرحلۀ دیگر را برای کسب تخصص پشت سر بگذارند. این مراحل شامل کارآموزی، بالینی یا رزیدنتی هدفمند می‌باشد.

Study in Russia (5)

شرایط تحصیل پزشکی در روسیه

برای تحصیل در رشتۀ پزشکی باید بدانید که کشور روسیه در این رشته بورسیۀ خاصی ندارد. اگر شما به دنبال بورسیۀ تحصیلی آن هم از ابتدای تحصیل هستید، بهتر است برای کشور دیگری اقدام کنید.

ولی اگر می‌خواهید در روسیه ادامۀ تحصیل دهید، باید بدانید که بورسیه از ابتدا به شما تعلق نمی‌گیرد پس از گذراندن یک سال تحصیل در روسیه، در صورت داشتن شرایط به شما بورسیۀ تحصیلی در این رشته تعلق می‌گیرد.

 

اگر بتوانید بورسیۀ تحصیلی را کسب کنید 80 تا 90 درصد هزینه برای شما رایگان محسوب می‌شود. اما کسب شایستگی برای رسیدن به بورسیه بسیار دشوار است.

تحصیل در روسیه

مزایای تحصیل پزشکی در روسیه:

از آنجا که همه ساله دانشجویان زیادی از کشورمان به روسیه برای ادامۀ تحصیل در رشتۀ پزشکی مهاجرت می‌کنند، ما بر آن شدیم تا برخی از مزایای تحصیل در این رشته را بیان کنیم.

1.هزینه

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب می‌شود دانشجویان زیادی برای تحصیل در رشتۀ پزشکی به این کشور مهاجرت کنند، هزینه‌های بسیار ارزان تحصیلی نسبت به دیگر کشورهای برتر در این رشته است. البته هزینۀ تحصیل در رشته‌های پزشکی در روسیه از دیگر رشته‌ها در این کشور گران‌تر می‌باشد. هزینۀ تحصیل در رشتۀ پزشکی برای دانشجویان بین المللی سالانه بین 5 تا 7 هزار دلار تمام می‌شود. این هزینه در رشتۀ دندانپزشکی 6 تا 8 هزار دلار می‌باشد. همچنین هزینه‌های زندگی در این کشور بسیار پایین‌تر از دیگر کشورهای برتر در این حوضه می‌باشد.

2.راحتی پذیرش در این رشته در روسیه

بسیاری از دانشگاه‌های برتر کشور روسیه، دانشجویان بین المللی متقاضی این رشته را به راحتی و بدون آزمون ورودی پذیرش می‌کنند.

3.اعتبار مدرک پزشکی این کشور در جهان

از نظر سازمان‌های یونسکو و WHO مدارک پزشکی دانشگاه‌های روسیه در سراسر جهان تأیید شده و دارای اعتبار هستند.

4.آموزش دیدن به زبان انگلیسی

  آموزش این رشته در دانشگاه‌های روسیه به زبان انگلیسی است و دانشجویان برای تحصیل در رشتۀ پزشکی نیازی به نمرۀ تافل یا آیلتس ندارند.

5.کسب تجربه در دورۀ کارآموزی

در طول دورۀ کارآموزی، دانشجویان تجربۀ بسیار خوبی کسب می‌کنند. آنها با حضور در بیمارستان‌های دولتی فوق تخصصی در روسیه، در کنار متخصصان حرفۀ خودشان  بر تجربیاتشان می‌افزایند.

معایب تحصیل در روسیه

دانشگاه‌های روسیه چندان تلاشی برای حمایت از دانشجویان در خارج از کلاس‌های درسی انجام نمی‌دهند. این برخلاف دانشگاه‌های اروپا و آمریکا است. در دانشگاه‌های آمریکا خدماتی مثل اینترنت رایگان، وسایل و شرایط تفریحی عالی و فعالیت‌های فوق برنامه امری عادی می‌باشد. سازمان‌های دانشجو نهاد در روسیه مشاهده نمی‌شود. روسیه تمرکز بسیاری بر افزایش کیفیت آموزش دارد. ولی توجهی به سطح کیفیت زندگی دانشجویی ندارد.

غذاهای سرو شده در دانشگاه‌های روسیه کیفیت آن چنانی ندارند. ولی قیمت آنها بسیار بالا است. خوابگاه‌های دانشجویان بسیار کوچک و قدیمی می‌باشد. سیستم نمره دهی در روسیه براساس نمرات امتحان پایانی است.


برای همین اساتید توجهی به حضور دانشجو در کلاس ندارند
از طرفی  دانشجویان اهمیتی به انجام تکالیف و پروژه‌ها و فعالیت‌های کلاسی نمی‌دهند. سیستم آموزشی این کشور بیشتر بر پایۀ خودآموز می‌باشد.

تحصیل در روسیه

ممکن است دانشجویان بین المللی با آن به راحتی کنار نیایند. رابطۀ بین استاد و دانشجو هیچ شباهتی به کشورهای غربی ندارد. اساتید به راحتی می‌توانند دانشجویان را مسخره کنند و شما چون حقی ندارید، نمی‌توانید از خود دفاع کنید و یا از استادتان شکایت کنید.

از دیگر معایب تحصیل در روسیه رشوه‌ای است که دانشجویان می‌توانند برای کسب نمره به استاد بدهند. امتحان‌های نهایی به صورت شفاهی برگزار می‌شود. برای همین ارتباط شخصی شما با استاد بسیار حائز اهمیت است. اگر ارتباط خوبی با استادتان نداشته باشید، نباید انتظار قبولی در آن درس را داشته باشید. 

سوالات متداول تحصیل در روسیه

روسیه از بزرگ‌ترین کشور‌های جهان است. این کشور به دلیل وسعتش 9 منطقۀ زمانی مختلف را در بر می‌گیرد. روسیه کشوری فرهیخته محسوب می‌شود. روس‌ها بیشینۀ آموزشی بسیار قوی دارند. روسیه به نسبت دیگر کشورهای جهان از جمله آمریکا دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده می‌باشد و بیشتر مردم روسیه دارای تحصیلات عالی هستند. دانشگاه‌های روسیه جزء دانشگاه‌های برتر جهان به حساب می‌آیند. بخاطر همین هر ساله دانشجویان بسیاری به قصد تحصیل در روسیه به این کشور مهاجرت می‌کنند.

دانشگاه‌های روسیه در آموزش کیفیت بسیار بالایی دارند و هم رتبۀ دانشگاه‌های برتر جهان هستند. تعدادی از دانشگاه‌های روسیه مورد تایید ایران می‌باشد. همچنین روسیه امکانات فراوانی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است. در این کشور آزمون‌های زمان‌بر و بسیار دشوار ورودی دانشگاه‌ها برگزار نمی‌شود و دانشجویان می‌توانند به راحتی مشغول به تحصیل در روسیه شوند.

هزینۀ تحصیل در روسیه بسیار کمتر از هزینه تحصیل در اروپا و آمریکا است. از طرفی هم دانشگاه‌های روسی رقیب دانشگاه‌های این کشورها از نظر آموزش و امکانات هستند. شهریۀ دانشگاه‌های روسیه بستگی به برنامۀ درسی خاص هر رشته، مدت زمان تحصیل در آن رشته و دانشگاه محل تحصیل خود دانشجو دارد.

دیدگاهتان را بنویسید