تحصیل در ایتالیا

آخرین مقالات
تحصیل - در - ایتالیا - نوباوران

تیترهای مطالب این صفحه

تحصیل در ایتالیا

همه ساله دانشجویان بسیاری برای تحصیل در ایتالیا به این کشور مهاجرت می‌کنند. ادامۀ تحصیل در ایتالیا مزایای فراوانی دارد. یکی از آنها کم هزینه بودن دانشگاه‌های این کشور به نسبت دیگر کشورهای اروپایی است. همچنین دولت ایتالیا بورسیه‌های تحصیلی بسیاری خوبی به دانشجویان بین المللی اختصاص می‌دهد. از بهترین رشته‌ها برای ادامه تحصیل در ایتالیا، رشته‌های پزشکی و دندان پزشکی می‌باشند.

راهنمای تحصیل در ایتالیا

کشور ایتالیا یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است. ایتالیا به دلیل برتری دانشگاه‌هایش در جهان همه ساله شاهد مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین المللی بسیاری می‌باشد. در این بین دانشجویان ایرانی هم به جهت مزایای تحصیل در ایتالیا مشتاق تحصیل در این کشور هستند.

مزایای تحصیل در ایتالیا:

مزایای بسیاری برای تحصیل در ایتالیا وجود دارد. در ادامه به شرح این مزایا می‌پردازیم.( برای مطالعه بیشتر درباره تحصیل در کانادا )

مهاجرت برای تحصیل در ایتالیا

برتر بودن دانشگاه‌های ایتالیا در جهان

یکی از مهم‌ترین دلایلی که سبب شده تا دانشجویان این کشور را برای تحصیل انتخاب کنند، برتری دانشگاه‌های ایتالیا است. به دلیلی اینکه آموزش عالی در این کشور قدمتی حدود 1000 سال دارد، در نتیجه سیستم آموزشی بسیار غنی را دارا می‌باشد. این ویژگی سبب شده است که دانشگاه‌های این کشور جزء برترین دانشگاه‌های جهان قرار بگیرند. ایتالیا 36 دانشگاه در لیست برترین دانشگاه‌های جهان دارد. دانشگاه بولونیا در ایتالیا دانشگاهی با قدمتی حدود 1000 سال می‌باشد. سیستم آموزشی در این دانشگاه تبدیل به سیستم آموزشی پایه برای آموزش در دانشگاه‌های کشورهای اروپا شده است. برترین دانشگاه ایتالیا در این کشور، دانشگاه پلی تکنیک میلان می‌باشد.

سیستم آموزشی در این دانشگاه تبدیل به سیستم آموزشی پایه برای آموزش در دانشگاه‌های کشورهای اروپا شده است. برترین دانشگاه ایتالیا در این کشور، دانشگاه پلی تکنیک میلان می‌باشد.

 بورسیه‌های دولتی

بورسیه‌های دولتی از جمله بورسیه‌های پرطرفدار در بین دانشجویان بین المللی برای تحصیل در ایتالیا می‌باشد. این دانشجویان به شرط اینکه ثابت کنند که مشکل در وضعیت مالی خود دارند و وضعیت مالی ضعیفی را تحمل می‌کنند می‌توانند از این بورسیه‌ها استفاده کنند. همچنین می‌توانند در صورت نخبه بودن بورسیه‌های ویژۀ نخبگان علمی را دریافت کنند.

تحصیل در ایتالیا

 هزینه‌های کم زندگی و تحصیل

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های آن مقرون به صرفه بودن هزینۀ تحصیل در دانشگاه‌های ایتالیا است. شهریۀ دانشگاه‌های دولتی ایتالیا به نسبت دیگر همتایان خود در اتحادیۀ اروپا بسیار کمتر هستند. در بعضی از دانشگاه‌ها و مقاطع تحصیلی می‌تواند رایگان باشد و بعضی دانشگاه‌ها تا شهریۀ 5000 یورو در سال ممکن است دریافت کنند.

از طرفی دیگر هزینه‌های زندگی در ایتالیا در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی و آمریکایی هزینه‌های بسیار کمتری می‌باشد. ایتالیا از جمله کشورهای ارزان اروپا محسوب می‌شود. متوسط هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف آن می‌تواند از 600 یورو تا 1500 یورو در ماه باشد.

تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور

بسیاری از دانشگاه‌های این کشور در همۀ مقاطع تحصیلی و در بیشتر رشته‌ها امکان تحصیل به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده‌اند. دانشجویان برای پذیرش دانشگاه‌ها و تحصیل در ایتالیا در بسیاری از رشته‌ها و در همۀ مقاطع تحصیلی نیازی به ارائۀ مدرک زبان ندارند. ولی برای تهیۀ ویزای تحصیلی خود حتماً باید مدرک زبان آیلتس با نمرۀ 6 را ارائه بدهند.

کار همزمان با تحصیل

یکی دیگر از مزایای ایتالیا که سبب شده دانشجویان بسیاری به این کشور برای تحصیل رو بیاورند، فراهم بودن کار همزمان با تحصیل برای دانشجویان است. این دانشجویان می‌توانند حدود 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. دانشجویان در کارهای مختلفی پاره وقت که مخصوص دانشجویان می‌باشد، مشغول به کار می‌شوند.

 فراهم بودن اقامت بعد از پایان تحصیل

دانشجویان بین المللی در مقطع ارشد و دکترا بعد از اتمام تحصیلشان می‌توانند درخواست اقامت موقت در ایتالیا را بدهند. مدت این اقامت 12 ماه می‌باشد. بعد از 12 ماه اگر کار پیدا کردند اجازۀ زندگی در ایتالیا را برای 5 سال دارند. بعد از 5 سال کار و زندگی در ایتالیا می‌توانند اقامت دائم در این کشور را دریافت کنند. طبق آمار رسمی اعلام شده از این کشور بیشتر از 90 درصد دانشجویان پس از تحصیل در ایتالیا مشغول به کار می‌شوند.

مجاز بودن سفر به تمام کشورهای حوزه شینگن

با داشتن ویزای ایتالیا می‌توانید به همۀ کشورهای حوزۀ شینگن برای تفریح و سپری کردن تعطیلات سفر کنید. این کشورها شامل آلمان، فرانسه، اسپانیا، سوئیس و تعدادی دیگر از کشورهای اروپایی می‌شود.( برای مطالعه بیشتر تحصیل در روسیه )

انواع بورسیه‌های تحصیلی در ایتالیا

بورسیه‌های تحصیل در ایتالیا بسیار متنوع هستند. بنابراین هر کدام شرایط بورسیه منحصر به خود دارند. قبل از اقدام به دریافت این بورسیه‌ها بهتر است ابتدا شرایط این بورسیه‌ها را بررسی کنید. به طور کلی دو نوع بورسیه در این کشور وجود دارد که هرکدام خود دارای انواعی دیگر است.

تحصیل در ایتالیا

بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا

این نوع بورسیه انواع مختلفی دارد. ولی دو نوع از بورسیه‌های دانشگاهی جزء بورسیه‌های اصلی هستند. اولین نوع آن بورسیۀ Award است. این بورسیه به دانشجویان برتر در نیم‌سال تحصیلی قبلی و یا آنهایی که رتبۀ برتر علمی را کسب کرده‌اند، تعلق می‌گیرد. می‌تواند این بورسیه تا چند نیم‌سال هم ادامه داشته باشد. این بورسیه نیازی به بازپرداخت ندارد. دومین نوع بورسیه دانشگاهی بورسیۀ Grant می‌باشد. این بورسیه براساس وضعیت مالی دانشجو و نیازش به تامین هزینه‌های تحصیلی به او اعطا می‌شود

اگر دانشجویی نیاز مالی داشته باشد می‌تواند از کمک هزینۀ Grant استفاده کند. این بورسیه نیز بلاعوض می‌باشد. همچنین براساس دانشگاه و مقطع تحصیلی هر دانشگاهی بورسیۀ مخصوص به خود را دارد.

بورسیه‌های‌ دولتی در این کشور

این بورسیه‌ها با استقبال دانشجویان بین المللی همراه شده است. بورسیه‌های دولتی براساس نیاز دانشجو طراحی شده‌اند. یعنی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که مشکل مالی دارند و از تامین هزینۀ تحصیل خود بر نمی‌آیند. بورسیه‌های دولتی خود دارای انواع مختلفی می‌باشد. بورسیۀ استانی، بورسیۀ استعدادیابی و بورسیۀ وزارت امور خارجه از انواع این بورسیه هستند. در اینجا به تفصیل به بورسیۀ استانی که مورد علاقۀ بسیاری از دانشجویان ایرانی برای تحصیل در ایتالیا می‌باشد، می‌پردازیم.(برای مطالعه بیشتر ادامه تحصیل در ترکیه )

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیۀ استانی ایتالیا به اختصار DSU خوانده می‌شود. نام دیگر این بورسیه، بورسیۀ جهان سوم است. این بورسیه به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی تعلق می‌گیرد. بورسیۀ استانی کمک بسیاری به دانشجو برای تامین همۀ هزینه‌هایشان جهت تحصیل در ایتالیا می‌کند. مزیت بورسیۀ استانی این است که وضعیت علمی دانشجو یا میزان سطح زبان دانشجو را در نظر نمی‌گیرد. عوامل تاثیرگذار در این بورسیه شرایط سنی دانشجو، وضعیت مالی خانوادۀ او و تعداد خواهران و برادرانش می‌باشد.

کسی که این بورسیه را دریافت می‌کند، می‌تواند شهریۀ دانشگاه را نپردازد. خوابگاه او رایگان است. در روز می‌تواند یک وعدۀ غذای رایگان دریافت کند. در صورتی که دانشجو خوابگاه و غذای رایگان نخواهد، می‌تواند کمک هزینۀ نقدی بین 3000 یورو تا 5200 یورو در سال دریافت کند. این میزان بسته به دانشگاه و شهر تحصیلی متقاضی متفاوت است. همچنین کسانی که این بورسیه را دریافت می‌کنند می‌توانند برای استفاده از حمل و نقل عمومی از تخفیف‌های این بورسیه استفاده کنند.

سفر به حوزۀ شینگن با ویزای تحصیل در ایتالیا

دوره های تحصیل در ایتالیا

ایتالیا همچون کشورهای دیگر دوره‌های تحصیلی متفاوتی را دارد. که به طور کلی شامل تحصیل در مدارس و تحصیل در دانشگاه‌ها می‌شود. تحصیل در مدارس خود دارای دوره‌های مهدکودک، ابتدایی، متوسطه، دبیرستان می‌شود. دورۀ ابتدایی 5 سال، متوسطه 3 سال و دورۀ دبیرستان 5 سال طول می‌کشد. دوره‌های دانشگاه خود شامل سه دوره می‌شود. اولین دوره، دورۀ کارشناسی است که حدود 3 الی 4 سال به طول می‌انجامد. دومی، دورۀ کارشناسی ارشد که مدت تحصیل در آن 2 سال می‌باشد و سومی دورۀ دکترا که حدود 3 تا 5 سال طول می‌کشد.

تحصیل پزشکی در ایتالیا

این کشور در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی دانشگاه‌های معتبری را دارد. بنابراین یکی از بهترین کشورها برای تحصیل در این دو رشته می‌باشد. چون کیفیت آموزش در این رشته‌ها در ایتالیا بسیار بالا است. برای تحصیل در این دو رشته در ایتالیا باید در آزمون آیمت پذیرفته شوید. این آزمون در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. شما می‌توانید برای شرکت در این آزمون به کشور ترکیه و یا کشورهای حوزۀ خلیج فارس سفر کنید. این آزمون سالی یک بار برگزار می‌شود. پذیرش در این رشته‌ها در ایتالیا به دلیل ظرفیت کم در پذیرش دانشجو، کیفیت بالای آموزشی در دانشگاه‌های ایتالیا و نیاز به قبولی در آزمون آیمت برای متقاضیان بسیار سخت می‌باشد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی برای تحصیل در ایتالیا

برای مقاطع مختلف تحصیلات دانشگاهی در ایتالیا مدارک زیر مورد نیاز است.

 • رزومۀ تحصیلی و کاری
 • اصل همۀ مدارک تحصیلی قبلی همراه با ترجمۀ آنها و تاییدیۀ تحصیلی آنها و ریزنمرات آن
 • گواهی ارزشیابی مدارک تحصیلی
 • انگیزه نامه
 • مدرک زبان انگلیسی با نمرۀ تافل 78 و یا نمرۀ آیلتس 6
 • گذرنامه
 • عکس پرسنلی 3.5 * 4.5 براساس ویزای شینگن با زمینۀ سفید رنگ
 • توصیه نامه‌ای از دو استاد قبلی متقاضی برای مقطع کارشناسی ارشد و دکترا

برای مقطع دکترا علاوه بر این مدارک، مدارک زیر نیز مورد نیاز است.

 • طرح تحقیقاتی پیشنهادی
 • خلاصۀ موضوع پایان نامۀ ارشد
 • مقالات چاپ شدۀ ISI

ویزای تحصیلی کشور ایتالیا

پس از آماده کردن این مدارک می‌توانید براساس رشتۀ تحصیلی خود و مقطع تحصیلیتان، دانشگاه مدنظر خود را انتخاب کنید و از آن دانشگاه پذیرش بگیرید. حال باید برای دریافت ویزای تحصیل در ایتالیا درخواست بدهید.

برای دریافت ویزای تحصیلی باید تمکن مالی خود را اثبات کنید. مدرک زبان آیلتس با نمرۀ 6 یا تافل با نمرۀ 78 برای دریافت ویزای تحصیلی در همۀ مقاطع الزامی است.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

هیچ‌کدام از دانشگاه‌ها برای پذیرش متقاضی شرط سنی نگذاشته‌اند. ولی متقاضی نباید تفاوت سنی زیادی با سن تحصیل‌کنندگان در مقطع تحصیلی مدنظرش را داشته باشد. همچنین گپ تحصیلی بیشتر از 3 الی 5 سال مجاز نیست. اگر متقاضی دارای چنین گپ تحصیلی باشد باید بتواند آن را توجیه کند تا پذیرش دانشگاه مدنظرش را دریافت نماید.

تحصیل رایگان در ایتالیا

با توجه به انواع بورسیه‌هایی که در این کشور وجود دارد و شرایط مالی و رتبۀ علمی دانشجویان امکان تحصیل رایگان در این کشور فراهم است. البته باید بدانید که اگر شما شرایط مالی خوبی دارید، ولی رتبۀ علمی بالایی ندارید، باید شهریۀ دانشگاه را برای تحصیل بپردازید. 

اگر به دنبال تحصیل رایگان در این کشور هستید لازم است بورسیه‌های مختلف ایتالیا و شرایط دقیق آنها را از سایت اصلی خود دانشگاه‌های این کشور مطالعه کنید و تلاش کنید تا شرایط شما مطابق با شرایط اخذ بورسیه گردد. البته بعضی از دانشگاه‌ها در ایتالیا شهریۀ بسیار کمی دریافت می‌کنند و این دریافتی به نسبت خیلی از دانشگاه‌های برتر جهان رایگان محسوب می‌شود.( مطالعه بیشتر تحصیل در آلمان )

معایب تحصیل در ایتالیا:

هر کاری که ما انجام می‌دهیم برای ما مزایا و معایبی را در بر دارد. تحصیل در ایتالیا هم دارای معایبی است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

1.ایتالیا کشور توریستی و گردشگری

این کشور محبوبیت بسیاری در بین گردشگران دارد. بعضی از شهرهای آن برای گردشگری بسیار مناسب است. این شهرها به همین دلیل شلوغی و ترافیک بسیار زیادی را در خود تجربه می‌کنند. این ترافیک سنگین و شلوغی خیابان‌ها ممکن است شما را اذیت کند.

2.احساس دلتنگی و تنهایی در ایتالیا

دانشجویان بسیاری بخاطر اینکه زبان ایتالیایی را به خوبی بلد نیستند و به کشوری دیگر ویژگی های مهاجرت ایتالیا کرده‌اند، ممکن است دچار احساس دلتنگی و تنهایی شوند. این اتفاق برای همۀ دانشجویان بین المللی در همۀ کشورها می‌افتد. شما می‌توانید با یادگیری هرچه سریع‌تر زبان ایتالیایی این مشکل را از طریق ارتباط با مردم آن برطرف کنید. همچنین تلاش کنید که با شرایط جامعه خود را وفق دهید تا سریع‌تر از حس تنهایی رها شوید.

3.نرخ بالای بیکاری در ایتالیا به نسبت دیگر کشورهای اروپایی

در گذشته نرخ بیکاری در این کشور بسیار کم بوده است. ولی بعد از بحران اقتصادی که کل اروپا را در سال‌های 2015 تا 2016 متضرر کرد، نرخ بیکاری در این کشورها بالا رفت. در ایتالیا نرخ بیکاری بعد از بحران اقتصادی بیشتر از کشورهای دیگر اروپایی است. ایتالیا گرچه بسیار تلاش کرده است تا این نرخ را کاهش دهد، ولی همچنان این رقم بالاست. نرخ بیکاری در ایتالیا در حال حاضر کمتر از 10 درصد است. اگر به دنبال کار در این کشور هستید، شرایط کاری رشتۀ مدنظر خود را در ایتالیا بررسی کنید و بعد اقدام به تحصیل در ایتالیا کنید.

تحصیل در ایتالیا

هزینۀ زندگی در ایتالیا:

هزینۀ زندگی در ایتالیا بسته به هر شهر و شرایط هر فرد متفاوت است. این کشور هم مثل دیگر کشورها، شهرهایی دارد که هزینۀ زندگی در آنها به نسبت دیگر شهرهای آن، پایین‌تر است. برای مثال شهرهای لوکا، پیستویا، ول‌ترا، مونتریجونی، پیزا ارزان‌ترین شهرها هستند. پیزا همچنین از شهرهای بسیار خوب برای تحصیل در ایتالیا محسوب می‌شود. چون دارای دانشگاه‌هایی با رتبۀ برتر در جهان است. شهرهای دیگری هم هستند که شهرهایی با هزینه‌های سنگین برای زندگی در ایتالیا محسوب می‌شوند. گران‌ترین شهرها شامل میلان، رم، بولونیا، فلورانس، تورین می‌باشند.

کلام آخر

برای اینکه بتوانید به بهترین شکل از شرایط دریافت بورسیه اطلاعاتی کسب کنید و از بین دانشگاه‌های برتر ایتالیا دانشگاهی مناسب با رشتۀ مدنظر خود بیابید و موارد دیگر در ارتباط با مهاجرت و تحصیل در ایتالیا بهتر است با مشاوران و متخصصان این حوزه مشورت کنید. آنها به دلیل اینکه به افراد بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا کمک کرده‌اند به راحتی به شما می‌توانند بهترین مشاوره را متناسب با شرایط تحصیلی شما بدهند.

سوالات متداول تحصیل در ایتالیا

 1. ایتالیا کشور توریستی و گردشگری
 2. احساس دلتنگی و تنهایی در ایتالیا
 3. نرخ بالای بیکاری در ایتالیا به نسبت دیگر کشورهای اروپایی

بورسیۀ استانی ایتالیا به اختصار DSU خوانده می‌شود. نام دیگر این بورسیه، بورسیۀ جهان سوم است. این بورسیه به دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی تعلق می‌گیرد. بورسیۀ استانی کمک بسیاری به دانشجو برای تامین همۀ هزینه‌هایشان جهت تحصیل در ایتالیا می‌کند. مزیت بورسیۀ استانی این است که وضعیت علمی دانشجو یا میزان سطح زبان دانشجو را در نظر نمی‌گیرد. عوامل تاثیرگذار در این بورسیه شرایط سنی دانشجو، وضعیت مالی خانوادۀ او و تعداد خواهران و برادرانش می‌باشد.

 1. بورسیه‌های دانشگاهی ایتالیا
 2. بورسیه‌های‌ دولتی در این کشور

2 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل در ایتالیا»

دیدگاهتان را بنویسید