تحصیل در آلمان

آخرین مقالات
تحصیل در آلمان - نوباوران
تیترهای مطالب این صفحه

امروزه بسیاری از دانشجویان ایرانی به دنبال دانشگاه‌های برتر بین المللی با هزینه کم تحصیلی و هزینه کم زندگی می‌باشند. در نتیجه تحصیل در آلمان را انتخاب می‌کنند. بنابراین باید ابتدا رشته و دانشگاه خود را انتخاب کنند. بعد به دنبال گرفتن ویزا باشند و مدارک خود را آماده کنند. سپس به سفارت آلمان برای مصاحبه بروند تا بتوانند در نهایت ویزای تحصیلی خود را دریافت کنند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان و تحصیل در آلمان

 هر ساله تعداد افرادی که برای تحصیل در آلمان به این کشور مهاجرت می‌کنند، رو به افزایش است. یکی از مهم‌ترین دلایل آن هم دانشگاه‌های برتر این کشور در جهان می‌باشد. از این رو دانشجویان کشور ما هم مشتاق تحصیل در آلمان هستند. این دانشجویان باید ویزای خود را قبل از مهاجرت از سفارت آلمان در ایران دریافت نمایند.

متقاضیان دانشجو دلایل بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند. به برخی از مهم‌ترین‌ دلایل آنها در اینجا اشاره می‌کنیم.

دلایل مهاجرت تحصیلی به آلمان

کیفیت علمی و آموزشی دانشگاه‌های آلمان بسیار بالا می‌باشد. از طرفی هزینه تحصیل در آلمان بسیار پایین و بعضاً رایگان است. هزینه‌های زندگی نیز در این کشور از دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. امنیت اجتماعی و اقتصادی در کشور آلمان بسیار بالا می‌باشد.

به راحتی هم می‌توان برای همسر و فرزند متقاضی ویزای همراه دریافت کرد. بعد از فارغ التحصیلی شما می‌توانید از کشور آلمان اقامت دائم بگیرید.

همچنین بعد از فارغ التحصیلی می‌توانید تا 18 ماه مهلت پیدا کردن کار در آلمان را دریافت کنید و نیز می‌توانید در طی تحصیل خود هفته‌ای 25 ساعت به کار دانشجویی مشغول شوید. شما با ویزای آلمان می‌توانید به راحتی و بدون ویزا به کشورهای حوزۀ شینگن سفر کنید.

راه‌های مهاجرت و تحصیل در آلمان

ویزای تحصیلی آلمان

برای تحصیل در آلمان شما نیازمند ویزای تحصیلی آلمان هستید. نمی‌توانید مثلاً با ویزای توریستی در آلمان به تحصیل بپردازید. بسته به نوع ویزایتان می‌توانید در هر مقطعی تحصیل کنید و همچنین می‌توانید با آن مشغول به تحصیل در دوره آموزش زبان آلمانی گردید. 
سه نوع ویزای تحصیلی آلمان وجود دارد که می توانید  آن را درخواست دهید:

تحصیل در آلمان

1.ویزای دانشجویی آلمان:این ویزای دانشجویی استاندارد برای دانشجویان بین المللی است که در یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرفته شده‌اند و آماده شروع تحصیل در یک برنامه دانشگاهی تمام وقت هستند.

2.ویزای دانشجویی متقاضیان تحصیل در آلمان: اگر نیاز به حضور در آلمان جهت درخواست حضوری برای پذیرش دانشگاه دارید، به این ویزا نیاز دارید. این ویزا به شما اجازه تحصیل در آلمان را نمی دهد، فقط برای فرآیند درخواست دانشگاه معتبر است.

3.ویزای دوره زبان آلمانی: برای تحصیل در دوره زبان آلمانی در آلمان به این نوع ویزا نیاز دارید.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی آلمان

برای دریافت ویزا شما نیاز به گواهی پایان تحصیل در مقطع قبلی دارید و باید سطح زبان شما برای کارشناسی و مقاطع بالاتر حداقل B2 باشد. همچنین شما قبل از اقدام برای اخذ ویزا نیاز به تهیۀ یک سری مدارک دارید. مهم‌ترین مدارک در طول فرآیند ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزای ملی
 • پاسپورت ملی معتبر شما
 • دو فتوکپی پاسپورت
 • شناسنامه
 • سند ازدواج شما (در صورت وجود)
 • گواهی تولد فرزند شما (در صورت وجود)
 • عکس‌های (3*4)
 • اثبات تمکن مالی
 • مدرک پذیرش دانشگاه
 • مدارک تحصیلات قبلی شما
 • گواهی مهارت زبان آلمانی یا انگلیسی

بورسیه تحصیلی آلمان

به خاطر اینکه تأمین هزینه‌های تحصیل در آلمان و هزینه زندگی در آنجا به هر حال برای یک دانشجوی بین المللی سخت و دشوار است، بنابراین بورسیه دانشجویی می‌تواند به شما کمک کند تا با اطمینان خاطر به تحصیل در آلمان بپردازید و با مشکلات مالی کمتر سروکله بزنید. 

البته امکان دریافت این بورسیه بیشتر برای افرادی که شرایط خاص با رزومه قوی و استعداد برتر به نسبت دیگران دارند، فراهم است. در این بورسیه تمکن مالی شخص متقاضی یا پشتیبانی والدین در نظر گرفته نمی‌شود

به همه دانشجویان بین المللی هم تعلق می‌گیرد و مختص کشور خاصی نیست. دریافت این بورسیه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بسیار سخت و دشوار است. در مقطع دکترا هم اگر رزومه تحصیلی شما قوی باشد قابلیت دریافت این بورسیه را کسب می‌کنید.

در کل امکان دریافت این بورسیه در مقطع دکترا به مراتب راحت‌تر از مقاطع دیگر است. برنامه بورسیه تحصیل در آلمان توسط سازمان DAAD اعلام می‌شود و همه بورسیه‌های این کشور زیر نظر این سازمان می‌باشد. اگر پایگاه داده DAAD را بررسی کنید، لیستی از تمام بورسیه‌های موجود و همچنین برنامه‌های متعدد ارائه شده توسط موسسات مختلف را خواهید دید. ( برای مطالعه بیشتر درباره ویژگی های مثبت مهاجرت به کانادا )

هزینه تحصیل در آلمان

هزینه تحصیل در آلمان بسته به مقطع و مکانی که در آن پذیرش شده‌اید متفاوت می‌باشد. دانشگاه‌های کشور آلمان به دو دسته دولتی و غیر دولتی تقسیم می‌شوند. دانشگاه‌های دولتی هزینه کمتری به نسبت دانشگاه‌های خصوصی دریافت می‌کنند. آنقدر کم که می‌توان گفت تحصیل در این دانشگاه‌ها رایگان است. حال به بررسی دقیق‌تر از منظر مقطع تحصیلی می‌پردازیم.

تحصیل در آلمان

در مقطع کارشناسی اگر شما به زبان آلمانی تسلط داشته باشید، تحصیل شما در این مقطع رایگان برای شما حساب می‌شود. در این صورت شما فقط در طی مراحل اداری ثبت نام در دانشگاه نیاز به پرداخت پول دارید. برای پرداخت این هزینه باید تقریباً 500 یورو بپردازید.

اگر مایل به تحصیل رایگان در رشته‌های پزشکی و پرستاری باشید، باید در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های این کشور شرکت کنید و تلاش کنید تا در دانشگاه‌های دولتی پذیرفته شوید.

در صورت تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی در این دو رشته باید چیزی حدود 20 هزار یورو در سال بپردازید.

در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل در بعضی رشته‌های تحصیلی چه در دانشگاه‌های خصوصی و چه در دانشگاه‌های دولتی رایگان هستند. البته اگر بخواهید در این مقطع به زبان انگلیسی تحصیل کنید، در برخی از رشته‌ها و دانشگاه‌ها امکان تحصیل رایگان برای شما فراهم است. ولی در دانشگاه‌های خصوصی باید سالانه هزینه‌ای حدود 40 هزار یورو بپردازید. البته این هزینه بسته به رشته تحصیلی شما می‌تواند بسیار کمتر باشد. در این مقطع ارائه مدرک آیلتس با نمره 6.5 ضروری است.

در مقطع دکترا هزینه تحصیل رایگان می‌باشد. اگر به دنبال تحصیل در این مقطع با زبان انگلیسی هستید می‌توانید کمک هزینه تحصیلی را دریافت کنید.

شرایط تحصیل در آلمان

در مقطع کارشناسی نیاز دارید تا در آزمون دانشگاه‌های آلمان شرکت کنید و پذیرفته شوید. اگر در کنکور ایران در دانشگاه‌های سراسری قبول شده‌اید الزامی به شرکت در این آزمون نیست. قبل از آزمون شما نیاز به گذراندن دوره‌های فاندیشن و آموزش زبان آلمانی دارید. سطح زبان آلمانی مورد نیاز برای ورود به کلاس‌های آمادگی زبان آلمانی B2 می‌باشد. اگر مایل به تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی این کشور هستید، لازم است مدرک آیلتس با نمره 6 را به دانشگاه خود برای ثبت نام ارائه دهید. این دوره 3 الی 4 سال طول می‌کشد.

ولی برای بعضی رشته‌ها مثل پزشکی لازم است حتماً در این آزمون نمره قبولی بیاورید تا پذیرفته شوید. 

معدلی که برای ورود به آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان نیاز دارید، معدل 20 می‌باشد.

دانشجویان بین المللی برای ورود به مقطع کارشناسی ارشد نیازمند معدل بالای مقطع کارشناسی می‌باشند.همچنین برای این مقطع مدرک زبان آلمانی سطح B2 کافی است. این دانشجویان برای دانشگاه‌های خصوصی به نمره 6.5 آیلتس نیازمند هستند. مدت دوره تحصیل در کارشناسی ارشد دو سال طول می‌کشد

تحصیل در آلمان

برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی آلمان، شما باید تحصیلات کارشناسی خود را در یک دانشگاه دولتی در ایران خوانده باشید یا در دوره فاندیشن شرکت کنید و در آزمون ورودی نمره قابل قبولی کسب نمایید. حداقل معدل ورودی به این مقطع در دانشگاه‌های آلمان معدل 15 می‌باشد.

در مقطع دکترا ضروری است که رزومه پژوهشی شما بسیار قوی باشد. شما حداقل باید در رزومه خود سه مقاله ISI چاپ شده داشته باشید. حداقل نمره آیلتس پذیرفته شده در این مقطع نمره 7 می‌باشد. همچنین برای پذیرش در این مقطع نیاز به یک استاد راهنما دارید. استادتان باید تمایلِ به کارگیری شما در پروژه‌های تحقیقاتی خود را داشته باشد. این دوره حدود 3 تا 5 سال ادامه دارد. شما در این مقطع به تاییدیه معتبر بودن مدارک تحصیلی قبلی و توصیه نامه‌ای از دو استاد قبلیتان نیازمند هستید.

تحصیل در آلمان رایگان

کشور آلمان جز اندک کشورهایی می‌باشد که توانسته است شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان بین المللی فراهم کند. اگر به دنبال تحصیل رایگان در این کشور هستید، ضروری است که به فکر یادگیری زبان آلمانی باشید. چون آموزش عالی به زبان آلمانی در بیشتر رشته‌ها در این کشور رایگان است. برای تحصیل در مقاطع مختلف به سطح زبان آلمانی متفاوتی نیاز دارید. البته نکته بسیار مهم در اینجا این است که چون ایرانیان عضو اتحادیه اروپا نیستند، نیاز به دریافت اقامت در آلمان برای تحصیل رایگان در این کشور را دارند. اگر وضعیت مالی خوبی ندارید، طبق قوانین کشور آلمان هر ماه به شما 650 یورو برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آلمان پرداخت می‌شود. البته این پرداخت ماهیانه در دروه کارشناسی است.

بهترین شهرهای دانشجویی آلمان کدامند؟

شاخصه‌هایی چون هزینه کم زندگی ، فراهم بودن حمل و نقل راحت برای دانشجویان، فراهم بودن خوابگاه‌ها و یا پانسیون‌هایی برای اسکان دانشجویان، فراهم بودن امکانات رفاهی و سرگرمی با معیارهای بالا و  امکانات علمی و پژوهشی و برگزاری همایش‌های علمی در این شهرها سبب انتخاب آنها شده است.

شهرهایی چون برلین، مونیخ، فرانکفورت، درسدن، آخن، بن، کلن، هامبورگ، هایدلبرگ، اشتوتگارت، فرایبورگ، ماربورگ، اولدنبرگ، مونستر، دارم اشتات از جمله بهترین شهرها برای تحصیل در آلمان هستند. برترین دانشگاه‌های آلمان را می‌توانید در شهرهای برلین، مونیخ، هایدلبرگ برای تحصیل بیابید. البته برای زندگی دانشجویی مونیخ گران‌قیمت‌ترین شهر است. چون این شهر شهری توریستی می‌باشد. اگر به دنبال اقامت دائم هستید، جهت پیدا کردن شغلی مناسب برای خودتان بهترین شهرهای آلمان مونیخ و اشتوتگارت است.( ویژگی های منفی مهاجرت به آلمان )

تحصیل در آلمان به صورت رایگان

مدارک لازم برای ویزای دانشجویی آلمان کدامند؟

اگر می‌خواهید ویزای دانشجویی خود را بدون دردسر و به راحتی آماده کنید، شما نیاز به آماده کردن مدارک زیر قبل از اقدام به گرفتن ویزا دارید.

 • پاسپورت
 • دو سری کامل کپی از آن
 • شناسنامه
 • دو سری کامل کپی از آن
 • عکس رنگی به سبک پاسپورتی با پس زمینه سفید یا روشن، باید جدیدترین عکستان باشد.
 • فرم درخواست ویزا
 • پذیرش‌نامه تحصیلی دانشگاه‌های آلمان
 • گواهی‌نامه پایان دوره متوسطه
 • گواهی‌نامه پایان پیش‌دانشگاهی
 • گواهی‌نامه پایان کارشناسی برای مقطع ارشد و دکترا
 • گواهی‌نامه پایان کارشناسی ارشد برای مقطع دکترا
 • مدرک زبان معتبری که مشخص کننده سطح زبان انگلیسی و آلمانی شماست.
 • مدارکی برای اثبات تمکن مالی شما
 • مقالات ثبت شده شما در ISI برای مقطع دکترا
 • روزمه کاری شما در صورت داشتن شغلی در ایران
 • ترجمه همه مدارک بالا
 • نامه‌ای درباره انگیزه خود برای تحصیل در آلمان

مراحل دریافت ویزای دانشجویی آلمان چیست؟‌

برای دریافت ویزای دانشجویی آلمان شما نیاز به طی یک سری مراحل را دارید و ما برای اینکه شما با آسودگی خاطر بتوانید مراحل اخذ ویزا را پشت سر بگذارید و به راحتی پذیرش بگیرید،  در اینجا مراحل را به تفصیل برای شما شرح می‌دهیم.( برای مطالعه بیشتر درباره دلایل انتخاب آلمان برای مهاجرت )

برای مشاوره رایگان درباره مهاجرت تحصیلی به آلمان تماس بگیرید.

اخذ ویزای تحصیل در آلمان

1.دریافت پذیرش‌نامه‌ از دانشگاه‌های آلمان

برای طی این مرحله شما نیاز دارید ابتدا رشته مدنظر خود و دانشگاهی که می‌خواهید از آن پذیرش بگیرید را انتخاب کنید. بعد از طریق سایت همان دانشگاه به دنبال دریافت نامه پذیرش باشید. همچنین شما می‌توانید در صورتی که واجد شرایط گفته شده در سایت DAAD هستید، بدون اینکه دوره کالج را بگذرانید، پذیرش General را دریافت کنید. در شرایط این سایت آمده که شما در صورت گذراندن متوسطه و حدود 40 واحد درسی در دانشگاه کشور خود می‌توانید پذیرش مذکور را دریافت نمایید. شما اگر بخواهید برای تحصیل در آلمان اقدام کنید نیاز مبرم به تقویت زبان آلمانی دارید. اگر در کشور خود نمی‌توانید باید  قبل از اینکه پذیرش دانشگاه را دریافت کنید دوره زبان آلمانی را بگذرانید و در آزمون ورودی دانشگاه‌های آلمان شرکت نمایید. در صورت پذیرش در دانشگاه، نامه‌ای دریافت خواهید کرد.

در این مرحله نیاز دارید مدارک گفته شده در این مقاله را برای ارائه به سفارت آماده کنید.

 2.درخواست ویزای دانشجویی از سفارت آلمان

شما برای درخواست ویزای دانشجویی نیاز دارید تا وقت قبلی از سفارت آلمان دریافت نمایید. برای دریافت زمان انتظار خود می‌توانید به سایت سفارت بروید و در آنجا اطلاعات خواسته شده را وارد کنید و آن را ثبت کنید. بعد از حدود نهایتاً 30 دقیقه ایمیلی برای شما ارسال می‌شود. در این ایمیل شمارۀ پیگیری برای شما ارسال شده است. تا نهایتاً 6 ماه بعد هم ایمیل وقت مصاحبه برای شما ارسال می‌شود.

هنگام حضور در سفارت  اصل مدارک آماده شده و ترجمۀ آنها و فرم‌های پرشده را به طور کامل باید به سفارت تحویل دهید. همۀ مدارک شما و مصاحبۀ شما توسط آفیسر پروندۀ شما بررسی می‌شود. اندک نقصی در مدارک و یا مصاحبه باعث رد شدن شما در روند پذیرش است.روند گفته شده برای دریافت ویزای تحصیلی حدود یک سال و نیم و یا کمتر ممکن است طول بکشد. به یاد داشته باشید که باید هنگام مصاحبه خونسردی خود را حفظ کنید و آرامش داشته باشید و قبل از مصاحبه برای آن آماده شوید تا بتوانید به راحتی از مرحلۀ سفارت عبور کنید.

طول دوره تحصیل در آلمان در مقاطع مختلف تحصیلی چقدر است؟ 

دوره آموزش زبان آلمانی حدوداً نزدیک به یک سال طول می‌کشد. در دوره کارشناسی مدت تحصیل حدود 4 الی 5 سال ادامه دارد. به پایان رساندن دوره کارشناسی ارشد در آلمان حدود 2 الی 3 سال به طول می‌انجامد و تحصیل در دوره دکترا حدود 4 الی 5 سال ممکن است طول بکشد.

کلام آخر:

برای اینکه تحصیل در آلمان برای شما به آسانی ممکن شود و بعد از آن پشیمان نشوید و مشکلی در روند اخذ ویزای تحصیلی برایتان پیش نیاید، بهتر است از متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

این متخصصان و مشاوران به جهت اینکه با افراد بسیار زیادی در حیطه مهاجرت به آلمان در ارتباط بوده‌اند، دانش و تجربه کافی برای بهترین راهنمایی‌ها را به شما دارند.

طول دورۀ تحصیل در آلمان

 پس اگر شما به دنبال بهترین شرایط مهاجرت تحصیلی به آلمان هستید، از متخصصان این حوزه مشاوره بگیرید.  

سوالات متداول تحصیل در آلمان

هر ساله تعداد افرادی که برای تحصیل در آلمان به این کشور مهاجرت می‌کنند، رو به افزایش است. یکی از مهم‌ترین دلایل آن هم دانشگاه‌های برتر این کشور در جهان می‌باشد. از این رو دانشجویان کشور ما هم مشتاق تحصیل در آلمان هستند. این دانشجویان باید ویزای خود را قبل از مهاجرت از سفارت آلمان در ایران دریافت نمایند.

مهاجرت تحصیلی به آلمان

متقاضیان دانشجو دلایل بسیاری برای مهاجرت تحصیلی به آلمان دارند. به برخی از مهم‌ترین‌ دلایل آنها در اینجا اشاره می‌کنیم.

کیفیت علمی و آموزشی دانشگاه‌های آلمان بسیار بالا می‌باشد. از طرفی هزینۀ تحصیل در آلمان بسیار پایین و بعضاً رایگان است. هزینه‌های زندگی نیز در این کشور از دیگر کشورهای اروپایی کمتر است. امنیت اجتماعی و اقتصادی در کشور آلمان بسیار بالا می‌باشد.

 1. ویزای دانشجویی آلمان:این ویزای دانشجویی استاندارد برای دانشجویان بین المللی است که در یکی از دانشگاه‌های آلمان پذیرفته شده‌اند و آمادۀ شروع تحصیل در یک برنامۀ دانشگاهی تمام وقت هستند.
 2. ویزای دانشجویی متقاضیان تحصیل در آلمان: اگر نیاز به حضور در آلمان جهت درخواست حضوری برای پذیرش دانشگاه دارید، به این ویزا نیاز دارید. این ویزا به شما اجازه تحصیل در آلمان را نمی دهد، فقط برای فرآیند درخواست دانشگاه معتبر است.

ویزای دورۀ زبان آلمانی: برای تحصیل در دورۀ زبان آلمانی در آلمان به این نوع ویزا نیاز دارید.

2 دیدگاه دربارهٔ «تحصیل در آلمان»

دیدگاهتان را بنویسید