از ویژگی‌ های مهاجرت به ایتالیا چیست

آخرین مقالات
ویژگی های تحصیل در ایتالیا - نوباوران

ویژگی ‌های مهاجرت به ایتالیا شامل چه مواردی می‌شود؟ آیا تا به حال به عنوان فردی که قصد مهاجرت دارد، به ایتالیا به عنوان یکی از گزینه‌ها فکر کرده‌اید؟ اگر شما نیز نمی‌دانید که کدام یک از کشور‌های اروپایی، آمریکایی و یا حتی آسیایی می‌تواند گزینه مناسب‌تری برای مهاجرت شما باشد، بهتر است شرایط هر کدام از این کشور‌ها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید. زمانی که جنبه‌های مثبت و منفی این کشور‌ها را بررسی کنید متوجه می‌شوید که کدام یک از آن‌ها می‌تواند گزینه بهتری برای شما در نظر گرفته شود و کدام یک نیز به هیچ وجه با شرایط مالی، تحصیلی و حتی آداب و رسوم شما هماهنگی ندارد.

ویژگی‌های کشور ایتالیا

همان طور که می‌دانید این مقاله در خصوص ویژگی ‌های مهاجرت به ایتالیا است، بنابراین ابتدا باید از ویژگی ‌های کلی کشور ایتالیا شروع کرده و سپس به بررسی ویژگی ‌هایی که در حوزه مهاجرت به این کشور وجود دارد، بپردازیم. بررسی هر دو بخش اهمیت زیادی دارد؛ زیرا شما باید بدانید که به چه کشوری مهاجرت می‌کنید و از سوی دیگر نیز باید بدانید که کشور مقصد شما چه مشخصاتی دارد و آیا با این شرایط و مشخصات می‌توانید همخوانی داشته باشید یا خیر.( برای مطالعه بیشتر درباره تحصیل در آلمان )

ویژگی های تحصیل در ایتالیا - نوباوران

·آب و هوا

اولین مورد در بین ویژگی ها و شرایط در خصوص آب و هوای کشور ایتالیا و شرایط اقلیمی آن است. ایران کشوری ۴ فصل است و مسلماً افرادی که در این آب و هوا زندگی کرده‌اند به سختی می‌توانند با کشور‌هایی که دارای آب و هوای بسیار سرد یا بسیار گرم هستند کنار بیایند. در این بین ایتالیا نیز همچون ایران دارای آب و هوایی معتدل بوده و مشکلی از این بابت نخواهید داشت. البته ناگفته نماند که آب و هوایی که در بخش ساحلی ایتالیا وجود دارد با آب و هوایی که در بخش‌های کوهستانی آن حس می‌کنید، تفاوت زیادی دارد و نباید این موضوع را فراموش کنید.

·کشاورزی قوی

کشوری که کشاورزی قوی و خوبی داشته باشد می‌تواند از لحاظ غذایی نیز شهروندان خودش را به خوبی تأمین کند. یکی از مهم‌ترین ویژگی ‌های مهاجرت به ایتالیا این است که در این کشور تنوع غذایی بالایی را به دلیل قوی بودن حوزه کشاورزی می‌توانید مشاهده کنید. وجود تنوع غذایی سبب می‌شود تا بتوانید در انتخاب غذا کاملاً آزادانه عمل کرده و پول بیش از حدی را نیز بابت هر کدام از محصولات غذایی پرداخت نکنید.

· صنعت قوی

ویژگی مهم بعدی که در خصوص کشور ایتالیا وجود دارد در مورد صنعت قوی است که این کشور دارد. وضعیت صنعت در ایتالیا بسیار خوب است، به طوری که این کشور را جز کشور‌های صنعتی اروپا قرار داده است. بیشترین تمرکز حوزه‌های صنعتی در این کشور نیز در مواردی همچون فلز کاری، ساخت و تولید ماشین آلات، ساخت وسایل نقلیه، صنعت هواپیمایی و ساخت هواپیما، ساخت کشتی، تولید مواد شیمیایی، صنعت پتروشیمی، صنایع اتمی، مواد غذایی، البسه و منسوجات و همچنین بخش‌های جنگ‌افزاری و الکتریکی می‌باشد.

· هزینه‌های زندگی مناسب‌تر

ایتالیا یک کشور اروپایی است و قطعاً این موضوع را می‌دانید که هزینه‌های زندگی در کشور‌های اروپایی بر حسب یورو بوده و نسبت به کشور‌های آسیایی بسیار بالاتر است. با این وجود در ایتالیا می‌توان گفت که هزینه‌های زندگی نسبت به دیگر کشور‌های عضو اتحادیه اروپا مناسب‌تر است و این موضوع برای مهاجرانی که از کشور‌های دیگر به ایتالیا مهاجرت کرده‌اند، می‌تواند آپشن بسیار خوبی باشد.

· وضعیت اشتغال

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، متوجه شدیم که ایتالیا یک کشور صنعتی است و در این حوزه بسیار پیشرفته می‌باشد. این موضوع می‌تواند این تصور را به وجود آورد که تمامی افرادی که در ایتالیا زندگی می‌کنند یک کار بی‌دغدغه و راحت دارند. این موضوع به هیچ وجه صحیح نیست، زیرا ایتالیا در طول دوران رکود اقتصادی دچار بحران مالی شد و هنوز هم آثار این بحران مالی تا حدودی باقی مانده است. همین موضوع سبب می‌شود که کار پیدا کردن در این کشور تا حدودی سخت باشد و نیاز باشد که حتماً دارای مدرک و تخصص بالایی در بسیاری از کار‌ها باشید.

ویژگی های تحصیل در ایتالیا - نوباوران

شرایط مهاجرت به ایتالیا

تا اینجا در مورد مسائل کلی کشور ایتالیا که هم برای بومیان این کشور و هم برای مهاجران وجود دارد صحبت کردیم. اما شرایط مهاجرت صرفاً برای افرادی است که وطن مادری آن‌ها کشور دیگری بوده و حالا قصد دارند تا ایتالیا را برای زندگی جدید خود انتخاب کنند. بررسی ویژگی ‌های مهاجرت به ایتالیا برای این دسته از افراد بسیار اهمیت دارد و لازم است تا هر طور که شده است پیش از مهاجرت، این موارد را به خوبی مورد بررسی و تحلیل قرار دهند.

· مهاجرت تحصیلی

در زمان بررسی ویژگی ‌های مهاجرت به ایتالیا باید این موضوع را بدانید که از چه راهی قرار است به این کشور مراجعه کنید. مهاجرت تحصیلی یکی از راه‌هایی است که معمولاً جوانان و نوجوانان از این طریق اقدام می‌کنند. این روش سرمایه زیادی لازم ندارد و تقریباً می‌توان گفت ریسک کمی نیز دارد. معمولاً در کشور‌های مختلف برای آن که بتوانید از طریق تحصیلی مهاجرت کنید، لازم است تا چند شرط را داشته باشید.

داشتن مدرک زبان انگلیسی، داشتن سن مشخص برای تحصیل در رشته‌های مختلف، نداشتن گپ تحصیلی یا همان فاصله بین زمانی که مدرک دیپلم خود را گرفته‌اید تا زمانی که برای اپلای اقدام کرده‌اید و… از جمله مهم‌ترین شرط‌هایی هستند که برای تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی نیاز خواهید داشت. این موارد در دانشگاه‌های ایتالیا وجود ندارد و همین مسأله کار مهاجرت تحصیلی شما را بسیار ساده‌تر کرده است.

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا به زبان ایتالیایی تدریس می‌کنند و اگر این زبان را بلد باشید، دیگر نیازی نیست تا بخواهید مدرک زبان انگلیسی را دریافت کنید. وجود گپ تحصیلی نیز تأثیر آنچنانی بر روی امکان دریافت پذیرش شما نخواهد داشت. از سوی دیگر می‌توانید بدون داشتن محدودیت سنی براب درس خواندن در رشته‌های مختلف در ایتالیا اقدام کنید.

علاوه بر تمامی مواردی که در خصوص مزیت‌ها و ویژگی ‌های مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیلی گفته شد، باید بدانید که هزینه شهریه رشته‌های مختلف در دانشگاه‌های ایتالیا نسبت به دیگر دانشگاه‌ها نیز پایین‌تر است و همین موضوع می‌تواند خبر خوشحال‌کننده‌ای برای کسانی باشد که نمی‌توانند از پس هزینه شهریه‌های سنگین بربیایند.(برای مطالعه بیشتر درباره  تحصیل در کانادا)

ویژگی های تحصیل در ایتالیا - نوباوران

· مهاجرت کاری

مهاجرت تحصیلی را مورد بررسی قرار دادیم، اما در خصوص مهاجرت کاری چه چیزی می‌توانیم بگوییم؟ شرایط این نوع از مهاجرت به چه شکلی است؟ ایتالیا کشور صنعتی است و کارخانه‌ها و صنایع مختلف و بسیار زیادی دارد که هر کدام از آن‌ها می‌توانند شرایط و موقعیت‌های شغلی زیادی را برای افراد فراهم کنند.

 این موضوع تا پیش از رکود اقتصادی و بحران مالی که برای این کشور پیش آمد، کاملاً درست بود. بحران مالی هم اکنون تا حد بسیار زیادی برطرف شده است اما همچنان برخی از آثار آن باقی مانده و افراد زیادی را نیز درگیر خودش نموده است. به همین دلیل است که پیدا کردن کار در ایتالیا کمی سخت‌تر از گذشته شده و نیاز به داشتن مهارت‌ها و تخصص‌های بالایی است.

برای مهاجرت کاری به ایتالیا همچون بسیاری از کشور‌های دیگر لازم است تا حتماً از یک کارفرمای ایتالیایی دعوت نامه داشته باشید. این موضوع سبب می‌شود تا بسیاری از افراد که هنوز در ایران سکونت دارند، نتوانند به راحتی این کار را انجام دهند. به همین دلیل است که برخی از مؤسسات حقوقی‌یشنهاد گرفتن ویزای توریستی را می‌دهند.

علاوه بر داشتن دعوت نامه در بسیاری از کشور‌ها نیاز به مدرک زبان نیز دارید که این موضوع در ایتالیا تا این حد پر رنگ نیست و الزامی برای شما در خصوص گرفتن مدرک زبان وجود ندارد، اما مسلماً بلد بودن زبان ایتالیایی یکی از الزامات دریافت ویزای کاری است، زیرا مردم این کشور به زبان ایتالیایی صحبت می‌کنند و حتی می‌توان گفت که بسیاری از آن‌ها هیچ اطلاعی از زبان انگلیسی نیز ندارند؛ به همین دلیل باید زبان ایتالیایی را حداقل در حد محاوره و روزمره بلد باشید.( برای مطالعه بیشتر درباره مهاجرت به ترکیه )

با داشتن ویزای توریستی می‌توانید از نزدیک با شرایط زندگی و کاری در کشور ایتالیا آشنا شوید و همچنین می‌توانید خودتان به دنبال کاری که با تخصص و مدرک تحصیلی شما هماهنگی دارد، باشید. این کار بسیار ساده است و می‌توانید کار مورد نظرتان را احتمالاً در صورت واجد شرایط بودن، صرفاً در عرض چند ماه پیدا کنید.

اما فراموش نکنید که با ویزای توریستی نمی‌توانید در این کشور مشغول به کار شوید و نیاز است تا حتماً ویزای کاری را دریافت کنید. به این منظور باید پس از دریافت دعوت نامه از کارفرمای ایتالیایی، به کشور خود برگشته و سپس برای دریافت ویزای کاری اقدام کنید.

ویژگی های تحصیل در ایتالیا - نوباوران

جمع‌بندی

در خصوص ویژگی‌ های مهاجرت به ایتالیا تا جایی که امکان داشت توضیحاتی را مطرح کردیم. این توضیحات مسلماً می‌توانند به شما کمک کنند تا در هنگام سفر کردن به این کشور هرچه راحت‌تر بتوانید تصمیم‌گیری کنید. در صورتی که با وجود تمام موارد و مسائل مثبت و منفی که در این مقاله در خصوص کشور ایتالیا و مهاجرت کردن به آن مطرح شد باز هم قصد سفر به آن را دارید، بهتر است حتماً با یک وکیل خبره و کارکشته و همچنین یک مؤسسه مهاجرتی و حقوقی مناسب مشورت کرده و اطلاعات جامع‌تر و تکمیلی را از آن‌ها دریافت نمایید.

سوالات متداول ویژگی‌ های مهاجرت به ایتالیا چیست

اولین مورد در بین ویژگی ها و شرایط در خصوص آب و هوای کشور ایتالیا و شرایط اقلیمی آن است. ایران کشوری ۴ فصل است و مسلماً افرادی که در این آب و هوا زندگی کرده‌اند به سختی می‌توانند با کشور‌هایی که دارای آب و هوای بسیار سرد یا بسیار گرم هستند کنار بیایند. در این بین ایتالیا نیز همچون ایران دارای آب و هوایی معتدل بوده و مشکلی از این بابت نخواهید داشت.

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، متوجه شدیم که ایتالیا یک کشور صنعتی است و در این حوزه بسیار پیشرفته می‌باشد. این موضوع می‌تواند این تصور را به وجود آورد که تمامی افرادی که در ایتالیا زندگی می‌کنند یک کار بی‌دغدغه و راحت دارند.

داشتن مدرک زبان انگلیسی، داشتن سن مشخص برای تحصیل در رشته‌های مختلف، نداشتن گپ تحصیلی یا همان فاصله بین زمانی که مدرک دیپلم خود را گرفته‌اید تا زمانی که برای اپلای اقدام کرده‌اید و… از جمله مهم‌ترین شرط‌هایی هستند که برای تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی و آمریکایی نیاز خواهید داشت. این موارد در دانشگاه‌های ایتالیا وجود ندارد و همین مسأله کار مهاجرت تحصیلی شما را بسیار ساده‌تر کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید